"Zimna" przyczyna upadku Rzymu. Aż trudno w nią uwierzyć
Naukowcy odkryli dowody rzucające nowe światło na mało znaną epokę lodowcową, która mogła odegrać istotną rolę w upadku Cesarstwa Rzymskiego. A zaczęło się od kilku kamieni...

Naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, Queen’s University w Kanadzie oraz Chińskiej Akademii Nauk odkryli na zachodnim wybrzeżu Islandii nietypowe skały, które zostały przyniesione przez góry lodowe z Grenlandii w okresie między 540 a 800 rokiem n.e. Odkrycie to dostarcza pierwszego bezpośredniego dowodu na istnienie tzw. późnoantycznej małej epoki lodowcowej.
Ten krótki, ale gwałtowny okres ochłodzenia zbiegł się w czasie z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego i jak przekonują badacze, mógł odegrać w nim kluczową rolę. Prof. Tom Gernon, współautor badań, wyjaśnia, że ta zmiana klimatyczna mogła być przysłowiową kroplą, która przelała czarę.
Zmiany klimatyczne, które "dobiły" Rzym
Zdaniem badaczy trzy potężne erupcje wulkaniczne, które miały miejsce w tamtym okresie, mogły zablokować światło słoneczne, powodując drastyczny spadek temperatur, a tym samym doprowadzić do wzrostu pokrywy lodowej w Arktyce. Dr Christopher Spencer, główny autor publikacji opublikowanej w czasopiśmie Geology, tłumaczy:
Wiedzieliśmy, że te skały wydają się nie na miejscu, ponieważ ich typy różnią się od wszystkiego, co dziś można znaleźć na Islandii, ale nie wiedzieliśmy, skąd pochodzą.
Nietypowe skały z Islandii odsłaniają tajemnicę upadku Rzymu
Analiza cyrkonów, czyli mikroskopijnych kryształów mineralnych zawartych w skałach, umożliwiła wskazanie ich pochodzenia z niemal wszystkich regionów geologicznych Grenlandii, co dowodzi, że zostały przetransportowane przez lodowce. I jest to pierwszy bezpośredni dowód na to, że góry lodowe transportowały duże kamienie z Grenlandii na Islandię.
Gdy lodowce się przemieszczają, erodują krajobraz, rozdrabniając skały z różnych miejsc i transportując je, tworząc chaotyczną mieszankę, z której część zostaje uwięziona w lodzie
Naukowcy wskazują, że epoka lodowcowa, której ślady odkryto, zbiegła się z okresem masowych migracji i destabilizacji politycznej w Europie. Jak podsumowuje rzeczniczka Uniwersytetu w Southampton, nowe badanie wzmacnia tezę, że krótki, lecz intensywny okres ochłodzenia mógł dobić już chwiejące się imperium i odegrać kluczową rolę w wywołaniu masowych migracji, które przekształciły Europę w tym okresie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!