1600 oszustw w pół roku

Tylko w pierwszym półroczu tego roku odnotowano już ponad 1600 przestępstw internetowych. Z szacunków policji wynika, że rocznie ofiarą nielegalnych operacji bankowych pada około 2 000 osób. Liczba ta tylko rośnie.

article cover
AFP

Do najczęstszych oszustw internetowych zalicza się włamania i kradzieże pieniędzy z kont bankowych. Hakerzy stosują coraz bardziej nowoczesne metody wykradania danych. Coraz częściej celem hakerów stają się także uczestnicy aukcji internetowych. Równocześnie rośnie skuteczność wymiaru sprawiedliwości w walce z przestępcami internetowymi.

W jaki sposób działają cyberprzestępcy? Najczęstszym sposobem jest wykorzystanie nieuwagi internautów i zainstalowanie na domowym komputerze oprogramowania szpiegowskiego (tzw. Spyware). Wystarczy otworzyć załącznik do podejrzanego maila albo wejść na specjalnie przygotowaną stronę, która automatycznie zainstaluje na naszym komputerze szpiegowskie oprogramowanie. W tym momencie przestępca pozna każde hasło, które zostanie użyte przez internautę, a wszystkie strony z których korzysta posiadacz komputera, przestaną być już tajemnicą. Haker-przestępca będzie miał dostęp do internetowego konta bankowego oraz osobistych danych swojej ofiary. Aby zapobiec tego typu przypadkom, trzeba posiadać program zwalczający Spyware. Chociaż nawet i on może nie wystarczyć.

Według szacunków FBI, w samych tylko Stanach Zjednoczonych straty wywołane cyberprzestępczością wynoszą dotąd ponad 400 miliardów dolarów. Pomimo tego ludzie nadal bagatelizują problem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas