18 stycznia Wikipedia zniknie z internetu
18 stycznia anglojęzyczna wersja Wikipedii - w ramach protestu przeciwko wprowadzeniu w życie amerykańskiej ustawy Stop Online Piracy Act (ustawa - Stop Piractwu w Internecie) - zniknie na 24 godziny z internetu.
Dokładnie 18 stycznia z internetu na jedną dobę znikną takie strony jak Reddit oraz Cheezburger i kilka innych adresów. Teraz wiemy, że do protestu dołączy anglojęzyczna wersja Wikipedii. Kiedy do tego dojdzie, inne wersje językowe prawdopodobnie umieszczą specjalne komunikaty popierające swoich anglojęzycznych kolegów. Sama Wikipedia nie powinna jednak zniknąć z internetu w Polsce, ani w wersjach innych niż anglojęzyczna. Tę formę protestu oficjalnie potwierdził sam założyciel Wikipedii poprzez swój profil w serwisie Twitter.
Dlaczego niektóre amerykańskie strony zdecydowały się na tak radykalne posunięcie? Wszystko za sprawą projektu ustawy Stop Online Piracy Act (SOPA), którą próbuje wprowadzić amerykański Kongres. W skrócie SOPA umożliwiałaby Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i właścicielom praw autorskich wnoszenie nakazów sądowych przeciwko stronom internetowym, które w ich mniemaniu, łamią lub pozwalają na łamanie praw autorskich.
Zakres przygotowanego dokumentu był tak ogólny, że według jego zapisów umożliwiałby on blokowanie praktycznie każdej strony, która umieszcza treści uznawane na naruszające prawa autorskie. Teoretycznie wystarczyłby fragment filmu użyty w recenzji wideo albo jedno zdjęcie wykorzystane w ramach dowcipu, a cała strona trafiłaby pod pręgierz SOPA.
Takie zapisy wywołały burzę w Stanach Zjednoczonych, w konkluzji prowadząc do wycofania pewnych kontrowersyjnych zapisów SOPA (w tym dotyczących blokowania stron), ale to nie powstrzymało niektórych stron internetowych przed akcją protestacyjną. Ostatecznie, w poniedziałek, w późnych godzinach wieczornych czasu polskiego, Kongres - po silnym sprzeciwie Białego Domu - zdecydował się zaprzestać prac nad ustawą SOPA.
Jak napisał założyciel Wikipedii - ta decyzja nie odwoła planowanego protestu.