24 stycznia - polski internet protestuje przeciwko ACTA
O północy 24 stycznia polski internet rozpoczyna strajk przeciwko podpisaniu porozumienia ACTA. Niektóre strony przez godzinę znikną z sieci, na niektórych pojawią się stosowne plansze lub informacje. Które witryny dołączą do protestu?
Jak czytamy w serwisie Antyweb, 24 stycznia, od północy strajk rozpoczną: Wykop, Demotywatory, Antyweb, Kwejk i JoeMonster, Spider's Web, IT Tech Blog (lista serwisów robi się coraz dłuższa, chociaż na razie do protestu dołączają różne mniejsze stronki).
Na czym będzie polegać protest? Strony zostaną zasłonięte na 24 godziny ciemny top layerem (forma reklamy internetowej w postaci animacji realizowanej na przezroczystej warstwie nałożonej na serwis w przeglądarce internetowej) na znak protestu przeciwko ACTA. Dodatkowo między godziną 19 a 20 wszystkie wyżej wymienione serwisy znikną z sieci i zostaną zastąpione przez stronę informacyjną o porozumieniu ACTA.
Niektóre serwisy internetowe już zaczęły protest (z angielskiego określany także jako "blackout"), umieszczając stosowne tablice informujące o ACTA, materiały wideo lub zamykając serwisy. Pojawiły się także inne formy protestu - serwis Allegro umieścił w swoim logo slogan "Stop ACTA".
Także 24 stycznia, o 16:00, planowana jest manifestacja pod biurem Parlamentu Europejskiego w Warszawie.
Czym jest ACTA?
Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej, w tym także z piractwem internetowym. Prace nad nim trwały od października 2007 roku, wywołując wiele kontrowersji nie tylko wśród społeczności internetowej, ale także samych zainteresowanych państw. Porozumienie ACTA zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii. Czeka obecnie na ratyfikację przez Parlament Europejski. Podpisanie umowy przez poszczególne kraje - w tym przez Polskę - oznacza jednak zgodę na zmianę niektórych przepisów karnych.
Według artykułu 39. ACTA, ostateczną datą na jego podpisanie jest 31 marca 2013 roku.