5G już działa w Polsce. T-Mobile uruchomił pierwszą taką sieć w Warszawie
Kilka dni temu świat obiegła wiadomość o uruchomieniu pierwszej na świecie komercyjnej sieci 5G w Korei Południowej, a teraz dowiadujemy się o udostępnieniu jej w Polsce przez T-Mobile.
Operator uruchomił technologię 5G, czyli superszybkiego dostępu do globalnej sieci, na razie w centrum Warszawy, ale już zapowiada, że w nowym roku taką możliwość będą mieli mieszkańcy innych polskich miast. Na dobry początek 5G obsługuje pięć stacji bazowych, które nadają w paśmie 3,5 Ghz, z szerokością kanału wynoszącą 100 Mhz.
Co najważniejsze, każda ze stacji posiada światłowodowe połączenie do globalnej sieci o przepustowości aż 10 Gb/s, z opóźnieniem na maksymalnym poziomie zaledwie 5 ms. 5G będzie rewolucją w szybko rozwijających się inteligentnych miastach. Pozwoli na superszybką wymianę ważnych informacji pomiędzy samochodami, robotami, smartfonami, chmurami obliczeniowymi i całą inteligentną infrastrukturą.
Technologia 5G pozwoli łączyć się nawet 100 użytkownikom na zaledwie 1 metrze kwadratowym, a przy tym wszyscy będą mogli liczyć na stabilniejsze i szybsze połączenia z siecią. To na pewno zachęci wielu z nas do rezygnacji z popularnych sieci wi-fi. Chociaż sieć 5G już zawitała do T-Mobile i Polski, to jednak operator na razie nie udostępnia jej klientom indywidualnym. Powód jest prosty, na rynku nie ma smartfonów, ani urządzeń, które mogą taką technologię obsłużyć.
Pierwsze smartfony wyposażone w praktyczne modemy 5G mają pojawić się w sprzedaży na początku 2019 roku, a w 2020 każdy gigant technologiczny będzie miał w swojej ofercie co najmniej kilka urządzeń mobilnych potrafiących wykorzystać potencjał sieci piątej generacji.
W ubiegłym miesiącu Intel zaprezentował pierwszy swój chip 5G o nazwie XMM 8060. Z najświeższych informacji udzielonych przez przedstawicieli koncernu wynika, że trafi on do najróżniejszych producentów sprzętu mobilnego już w połowie przyszłego roku, a pojawi się w najnowszych smartfonach na początku 2020 roku. Wówczas na dobre rozpocznie się era sieci 5G w Ameryce i Europie. W Azji stanie się to znacznie szybciej.
Wielu ekspertów uważa, że 5G będzie swoistym Internetem 2.0, gdyż pozwoli w końcu stworzyć i rozwijać ideę Internetu Rzeczy, w którym wszystkie inteligentne urządzenia elektroniczne połączą się w sieć, będą wymieniały między sobą ważne informacje i stworzą podstawy globalnej świadomości. Jest to wymarzona sytuacja dla producentów elektrycznych i w pełni autonomicznych pojazdów, robotów oraz ubieralnej elektroniki. W przyszłości każdy element naszego życia będzie monitorowany, dzięki czemu urządzenia będą jeszcze lepiej służyły nam pomocą w wykonywaniu codziennych czynności.
Chip XMM 8160 Intela jest na tyle mały i wydajny, że ma być używany w nawet najmniejszych urządzeniach mobilnych, umożliwiając transmisję danych na poziomie 6 Gb/s. Przypomnijmy, że Plus chwali się, że ponad 300 miejscowości w Polsce mieści się w przedziale oferowanych przez niego prędkości 300-500 Mb/s. Mówimy tu więc o 10-20 krotnym wzrośnie prędkości wymiany informacji. Oczywiście początkowo technologia 5G nie będzie oferowała kosmicznych możliwości rodem z filmów sci-fi, ale z czasem, podobnie jak to było z sieciami 4G/LTE, uzyska pełną sprawność i stanie się praktyczna.
Tymczasem w Chinach rozpoczęły się pierwsze przymiarki do rozpoczęcia prac nad siecią 6G. Według planów tamtejszych rządowych agencji, usługa ma być gotowa w 2028 roku, a wejść do fazy komercjalizacji w roku 2030. Wówczas prędkość transmisji danych ma być ponad 150 razy wyższa od pierwszych modemów 5G i 2000 razy wyższa od przez większość z nas wykorzystywaną sieć 4G. Rząd Chin celuje nawet w prędkość na poziomie 1Tb/s.
Źródło: GeekWeek.pl/Ministerstwo Cyfryzacji/ / Fot. MaxPixel