600 interwencji przeciwko piratom
To wynik prowadzonych przez Sztab Antypiracki działań w internecie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Akcja skierowana była przeciwko osobom udostępniającym lub ściągającym nielegalne kopie oprogramowania, gier, filmów i muzyki.
Skala internetowego piractwa przekracza w Polsce 50 proc. Najczęściej w sieci można znaleźć pirackie treści związane z oprogramowaniem. Stanowią one ponad 44 proc. interwencji podejmowanych przez Sztab Antypiracki w miejscach wymiany opinii. Pozostałe 56 proc. dotyczy gier, muzyki oraz filmów.
Głównym obszarem działań Sztabu Antypirackiego były serwisy wideo, gdzie internauci udostępniali wideo-poradniki omawiające sposoby pobrania pirackiej treści i zarazem przekierowujące do niej. Nie mniejszym zainteresowaniem piratów cieszą się tzw. serwisy warezowe - czyli te odsyłające do serwerów, na których udostępniane są pirackie treści.
Pocieszający wydaje się fakt, że w wielu miejscach, gdzie internauci merytorycznie dyskutują na temat piractwa, ich nastawienie do tego problemu zmienia się. Internauci dostrzegają negatywne konsekwencje nie tylko dla gospodarki (uszczuplone PKB), ale również dla samych siebie (objawiające się zmniejszeniem podaży na pracę). W opiniach dotyczących piractwa, które pojawiają się w sieci, prawie 58 proc. internautów negatywnie wyraża się o tym zjawisku. Neutralnych wobec problemu pozostaje wciąż 24 proc. z nich, a 18 proc. uważa piractwo za pożyteczne bądź nieszkodliwe.
W kolejnych miesiącach należy spodziewać się nasilenia działań antypirackich prowadzonych przez Sztab Antypiracki.