CERT Polska ostrzega – kolejne oszustwo na Facebooku

Od pewnego czasu polscy użytkownicy Facebooka regularnie dają wprowadzić się w błąd, rozprzestrzeniając nieprawdziwe wiadomości o gwałtach, porwaniach lub rzekomej śmierci po szczepieniu. Warto mieć świadomość, że to nie tylko fałszywe informacje, ale przede wszystkim groźne cyberoszustwa.

Schemat facebookowych oszustw od lat pozostaje niezmienny. Użytkownicy portalu dostrzegają kontrowersyjny materiał, najczęściej udostępniony przez któregoś ze znajomych. Jego tytuł ma wzbudzić zainteresowanie i zachęcić do kliknięcia w link. Po potwierdzeniu wieku ofiara ląduje na specjalnie podstawionej stronie, która ma wyłudzić dane do logowania. Osoba traci dostęp do swojego konta na Facebooku, a atakujący uruchamiają kolejne ataki.

CERT Polska - zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, poinformował na swoim Twitterze o kolejnym tego rodzaju zagrożeniu. Tym razem rozprzestrzenia się ono przy pomocy fałszywych informacji o tematyce gwałtu, porwania małych dzieci lub rzekomej śmierci po zażyciu szczepionki na COVID-19.

Reklama

Po wejściu na fałszywą stronę jesteśmy poproszeni o podanie numeru telefonu, wysłanie SMS-a lub o kliknięcie w facebookowy przycisk "Lubię to!". Przestępcy obiecują, że dzięki temu otrzymamy dostęp do filmu lub szerszego artykułu.  W ten sposób automatycznie stajemy się kolejnym nadawcą szkodliwej wiadomości, a na naszych działaniach korzystają wyłącznie oszuści.

W przypadku trafienia na tego rodzaju treści, zalecamy zweryfikowanie adresu znajdującego się na pasku przeglądarki - jeśli będzie on wyglądał podejrzanie, nie warto w niego klikać. Dodatkowo, warto również skonfigurować dwuetapową weryfikacje do logowania.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: CERT Polska | bezpieczeństwo | Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy