CyberPol - policjanci szkolą się z cyberbezpieczeństwa

700 funkcjonariuszy Policji weźmie udział w szkoleniach dotyczących zwalczania cyberprzestępczości. Minister Teresa Piotrowska, nadinsp. Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji oraz Michał Chrzanowski Dyrektor NASK podpisali porozumienie dotyczące współpracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z internetu. W uroczystości wziął udział także Grzegorz Karpiński, Sekretarz Stanu w MSW

Czy szkolenia dla policjantów wystarczą, aby stawili czoła cyberprzestępcom?
Czy szkolenia dla policjantów wystarczą, aby stawili czoła cyberprzestępcom?123RF/PICSEL

- Dzięki rozwojowi internetu, dostęp do informacji, kultury, edukacji, komunikowania i rozrywki jest dziś o wiele łatwiejszy niż jeszcze kilka lat temu. Rozwojowi towarzyszą jednak zagrożenia dotykające zwykłych użytkowników, zarówno dorosłych jak i tych najmłodszych. Widzimy konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji funkcjonariuszy w zakresie cyberbezpieczeństwa, dlatego też wspólnie z NASK organizujemy te specjalistyczne szkolenia. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie wpłynie także na skuteczniejszą walkę z handlem dopalaczami w internecie - powiedziała minister Teresa Piotrowska podczas uroczystości podpisania porozumienia.

Głównym celem programu "CyberPol" jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, zwalczania cyberprzestępczości oraz podnoszenia poziomu świadomości osób korzystających z sieci. W ramach programu zorganizowane zostaną szkolenia dla funkcjonariuszy, które będą prowadzone przez specjalistów z NASK. Będą one dotyczyły przede wszystkim zwalczania cyberprzestępstw oraz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Szkolenia dla funkcjonariuszy odbędą się jeszcze w tegoroczne wakacje.

Program szkoleń obejmie grupę ok. 1700 funkcjonariuszy, którzy będą podzieleni na 3 grupy ze względu na stopień zaawansowania szkolenia. W pierwszej grupie znajdzie się około 250 policjantów z pionu do walki z cybeprzestępczością. Dla nich będą przygotowane najbardziej zaawansowane szkolenia, zarówno pod względem technicznym jak i teoretycznym. Drugą grupę stanowić będą funkcjonariusze pionu kryminalnego. Po odpowiednim przeszkoleniu będą oni mogli sprawniej reagować na te elementy cyberprzestępczości, które występują w sprawach kryminalnych. Policjanci będą później przekazywać wiedzę zdobytą na kursie innym kryminalnym. W trzeciej grupie znajdą się funkcjonariusze pionu prewencji.

Po zakończeniu szkoleń funkcjonariusze będą przeprowadzać warsztaty w szkołach na temat zagrożeń związanych z internetem. Spotkania mają także na celu zwiększenie świadomości młodych osób, które korzystają z sieci.

W związku z podpisaniem porozumienia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczyna akcję informacyjną na temat cyberbezpieczeństwa. W tegoroczne wakacje na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych MSW publikowane będą m.in. wyjaśnienia najważniejszych pojęć i definicji z obszaru bezpieczeństwa w internecie oraz poradniki dla rodziców i nauczycieli o tym jak rozpoznać zagrożenia dla młodzieży w sieci.

Informacja prasowa
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas