Dlaczego backup on-line jest lepszy niż tradycyjne nośniki

Archiwizacja prywatnych oraz firmowych danych przez internet jest dużo lepszym i bardziej bezpiecznym rozwiązaniem niż przechowywanie kopii na płytach CD lub innych stacjonarnych nośnikach.

Jeśli trzymać dane, to najlepiej w wersji on-line, nie na płytkach  fot. Vangelis Thomaidis
Jeśli trzymać dane, to najlepiej w wersji on-line, nie na płytkach fot. Vangelis Thomaidisstock.xchng

Firma Komputronik SA podaje 10 powodów, dla których backup on-line stanowi korzystną alternatywę wobec tradycyjnych metod ochrony takich materiałów, jak: dokumenty, rodzinne zdjęcia, kolekcjonowane latami pliki muzyczne czy filmy wideo. Backup danych on-line polega na tworzeniu kopii zapasowych i przesyłaniu ich za pomocą internetu na tzw. wirtualne serwery. W razie uszkodzenia dysku lub utraty komputera, dane są odzyskiwane za pośrednictwem dowolnego peceta pod warunkiem znajomości hasła dostępu.

- Dane można stracić łatwiej, niż nam się wydaje. Najczęściej wynika to z nieumyślnego skasowania zawartości dysku, zgubienia lub kradzieży komputera, zainfekowania plików przez wirusa lub awarii sprzętu. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej metody archiwizacji tak, aby niezależnie od przyczyny kłopotów, odzyskać wszystkie materiały szybko i bez utraty najmniejszego pliku - mówi Artur Pocięgiel, kierownik działu usług pozafinansowych Komputronik SA.

Specjaliści, którzy od grudnia ub.r. świadczą usługi archiwizacji danych on-line wymieniają 10 powodów, dla których jest to lepszy sposób backup'u niż przechowywanie materiałów cyfrowych na tradycyjnych płytach CD lub innych nośnikach.

1) Backup on-line może być prowadzony na bieżąco, a więc każda zmiana w pliku czy folderze jest natychmiast archiwizowana na wirtualnych serwerach. W przypadku tradycyjnych nośników aktualizacja odbywa się raz na jakiś czas. Zwykle nie ma więc możliwości, aby odzyskać dane z ostatnich kilku dni, a nawet tygodni.

2) Backup on-line jest bardzo dyskretny, nikt - poza właścicielem hasła i klucza - nie ma dostępu do danych cyfrowych. W przypadku tradycyjnych nośników należałoby w tym celu użyć kasy pancernej.

3) Backup on-line jest bezpieczny - każdy plik, który opuszcza komputer jest nieczytelny dla osób postronnych. W przypadku tradycyjnych nośników, na przykład pamięci flash, istnieje ryzyko kradzieży lub przypadkowej utraty danych (wystarczy zwykłe wysunięcie się nośnika z kieszeni).

4) Backup on-line znajduje się zawsze w tym samym miejscu, podczas gdy płyty CD mogą zawieruszyć się na przykład podczas przeprowadzki.

5) Backup on-line nie zajmuje przestrzeni - użytkownik może więc archiwizować tyle danych, ile chce bez konieczności dokupienia kolejnej szafki.

6) Backup on-line nie ulega zarysowaniom i innym uszkodzeniom, jak ma to czasem miejsce w przypadku płyt CD czy pendrive'ów.

7) Backup on-line nie zabiera czasu, czego nie można powiedzieć o zgrywaniu zawartości jednego lub kilku dysków twardych na płyty CD. Przy dużej ilości danych wypalanie krążków musi potrwać, a przecież można byłoby spożytkować ten czas znacznie przyjemniej.

8) Backup on-line spełni swoje zadanie i pozwoli na archiwizację lub odzyskanie danych nawet wtedy, gdy uszkodzony zostanie czytnik płyt.

9) Backup on-line jest niezależny od postępujących, nieuniknionych zmian w standardach napędów i nośników, jak również od upływu czasu. Tymczasem niektórzy użytkownicy płyt CD, które zostały wypalone kilka lat wcześniej, zgłaszają problemy z ich poprawnym odczytem.

10) Backup on-line jest w pełni wystarczający. Nie trzeba więc używać kilku rodzajów nośników (płyt CD, pamięci flash, dysków twardych, NAS-ów etc.) do przechowywania tych samych plików dla ich większego bezpieczeństwa.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas