Do Internetu po przyjaźń
61 proc. internautów aktywnie szuka w sieci kontaktu z osobami o podobnych zainteresowaniach, z którymi można by się zaprzyjaźnić - wynika z badań przeprowadzonych przez agencję badawczą ARC Rynek i Opinia.
Większości z nich (61 proc.) udało się poznać w ten sposób kogoś ciekawego. Przyjaciół w internecie najczęściej szukają osoby młode (w wieku poniżej 25 lat) mieszkające w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.
85 proc. internautów poznało w sieci od 1 do 10 osób. Osoby o podobnych zainteresowaniach znajdują przeważnie mężczyźni. Jedną z popularnych form internetowego życia towarzyskiego są tzw. czaty, czyli rozmowy w sieci. Co najmniej raz z czata towarzyskiego korzystało 68 proc. internautów, najczęściej mężczyźni (63 proc.). Większości internautów sama korespondencja z osobami poznanymi przez Internet nie wystarcza.
61 proc. internautów umówiło się i spotkało poznane w sieci osoby osobiście. Najczęściej spotykali się z jedną lub dwiema osobami (54 proc.) a kontakt z nimi nie był jednorazowy. Ponad połowa (63 proc.) internautów poznając kogoś w sieci ma świadomość, że może to być inna osoba niż ta, za którą się podaje. Internauci sądzą, że za kogoś innego podaje się nie więcej niż 50 proc. osób, nawiązujących kontakty przez Internet.
Jednocześnie 27 proc. internautów przyznaje się, że zdarzało im się podszywać pod kogoś innego.
20 proc. szukało w sieci także partnera na życie, a są to głównie osoby w wieku poniżej 25 lat z wykształceniem średnim. W Internecie szuka się także seksu. 12 proc. użytkowników aktywnie szukało w Sieci potencjalnego partnera seksualnego. Do szukania ogłoszeń na temat płatnego seksu przyznaje się 5 proc. internautów a 29 proc. co najmniej jeden raz uczestniczyła w liście dyskusyjnej lub czacie na temat seksu.
Rolę Internetu jako medium sprzyjającemu kontaktom bezpośrednim docenia 42 użytkowników. Uważają oni, że Sieć sprzyja kontaktom bezpośrednim, zaś tylko 23 proc. twierdzi, że oddala ludzi od siebie.
53 proc. internautów nie zgadza się ze stwierdzeniem, że powszechne używanie tego medium spowodowało, iżludzie mają coraz mniejszą chęć na kontakty osobiste. 32 proc. użytkowników deklaruje, że udało im się dzięki internetowi odświeżyć kontakty ze starymi znajomymi.
Według 36 proc. użytkowników kontakty z niektórymi znajomymi zupełnie zamarłyby, gdyby nie łatwość komunikacyjna jaką daje Internet. Badanie zrealizowano za pomocą metody sondażu on-line, w dniach 10-14 września 2001, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, 1025-osobowej próbie internautów w wieku 18 lat i więcej.