Reklama

Euro 2012: Uważaj na oszustwa na aukcjach internetowych

Internetowe serwisy aukcyjne - szczególnie w czasie, gdy mają miejsce popularne wydarzenia, takie jak Euro 2012 - są idealnym miejscem dla osób uprawiających nielegalny handel. Eksperci z Kaspersky Lab radzą, jak rozpoznać potencjalne oszustwa.

Piłka nożna to dzisiaj coś więcej niż sport. To również zawrotny wyścig technologiczny. Jednak, aby oglądać mecz w wysokiej rozdzielczości w zaciszu swojego domu, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Problem polega na tym, że odbiorniki telewizyjne i dodatkowe akcesoria to wciąż dość drogi nabytek, co skłania wiele osób do szukania sprzętu po okazyjnej cenie w internecie.

Negatywną stroną tego zjawiska jest to, że w wyniku emocji towarzyszących fanom piłki nożnej, oszuści grasujący na portalach aukcyjnych otrzymują idealną platformę, którą mogą wykorzystać do kuszenia użytkowników tanimi biletami i ekskluzywnym sprzętem. Eksperci z Kaspersky Lab przedstawiają kilka prostych zasad, które pozwolą uniknąć pułapek zastawianych przez oszustów na aukcjach online.

Oszustwa wykorzystujące bilety na mecze

Bilety na mecze czy telewizory HD z najwyższej półki - niektórzy sprzedawcy nagle wchodzą w posiadanie ogromnej partii takiego towaru i oferują go na aukcjach w niezwykle atrakcyjnych cenach. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie Euro 2012, tacy handlowcy z pewnością nie mogą narzekać na brak potencjalnych kupców. Dlaczego mówimy tu o oszustwie? Ponieważ zakupione towary nigdy nie trafiają do nabywcy. Takie same oszustwa, w których kibice kuszeni są biletami, były częste na eBayu podczas Mistrzostw o Puchar Świata 2006 w Niemczech. Według danych policji, w 2006 roku straty w wyniku tego rodzaju oszustw sięgnęły około 100 000 euro.

Reklama

Jak nie dać się złapać

Podczas kupowania biletów na mecze Euro 2012 jest tylko jeden sposób zabezpieczenia się przed fałszywkami: kupienie biletu na oficjalnej stronie UEFA. Jeżeli chodzi o sprzęt wysokiej klasy sprzedawany na aukcjach internetowych, warto przyjrzeć się ocenom i komentarzom, które otrzymał sprzedawca. To jednak nie wystarczy. Jeżeli na przykład telewizor HD, który normalnie kosztuje 2 500 zł, jest oferowany jako nowy produkt za 800 zł, należy mieć się na baczności.

Podobnie, jeżeli sprzedawca niespodziewanie nalega na przeprowadzenie transakcji poza portalem aukcyjnym, powinniśmy natychmiast nabrać podejrzeń i nie przelewać pieniędzy. Wyjątkową ostrożność należy również zachować wtedy, gdy sprzedawca znajduje się poza krajem, w którym dokonujemy zakupu, ponieważ organom ścigania bardzo trudno jest interweniować w przypadku oszustwa popełnionego za granicą. Warto również pamiętać, że klient, który płaci za zakupy za pomocą systemu płatności takiego jak PayU, jest lepiej chroniony i może znacznie łatwiej odzyskać pieniądze stracone w wyniku oszustwa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Euro 2012 | cyberbezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama