Facebook wyłączy rozpoznawanie twarzy w UE

Jakiś czas temu Facebook uruchomił funkcję, dzięki której portal społecznościowy automatycznie rozpoznawał twarze na zdjęciach i sugerował by daną osobę otagować. Po trwającej kilka miesięcy kontroli, Facebook zgodził się wyłączyć tę opcję i dostosować swoją politykę do unijnych wymagań w pięciu innych obszarach. Nowi użytkownicy już teraz nie skorzystają z sugestii podsuwanych przez automatyczne rozpoznawanie twarzy, u wszystkich pozostałych zostanie ono wyłączone do 15 października.

Cała sprawa rozpoczęła się w roku 2011 kiedy to grupie użytkowników z Austrii nie spodobała się nowa funkcjonalność. Sprawa została przekazana irlandzkiemu Komisarzowi Ochrony Danych Osobowych (Data Protection Commissioner), ponieważ europejska siedziba Facebooka znajduje się w Dublinie. W pierwszej połowie tego roku została ona skontrolowana przez irlandzki urząd czego efektem jest 74 stronicowy raport.

W raporcie irlandzki Data Protection Commissioner stwierdza, że Facebook dokonał postępu we wszystkich pięciu kwestionowanych obszarach:

- Przejrzystości tego w jaki sposób postępuje się z danymi osobowymi;

- Kontroli nad ustawieniami użytkownika;

- Przejrzystości w sprawie czasu przechowywania usuniętych danych i kontroli nad usuwanymi danymi;

- Ułatwień w kwestii dostępu do swoich danych osobowych;

- Ułatwień w kwestii sprawdzania czy Facebook stosuje się do wymogów ochrony danych osobowych;

Dodatkowo Facebook zobowiązał się do wprowadzenia kilku mniejszych zmian, które zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych czterech tygodni takich jak na przykład nowa polityka dotycząca cookies. Irlandzki regulator najbardziej zadowolony jest z tego, że Facebook po prostu wyłączył rozpoznawane twarzy na obszarze Unii Europejskiej: "Jestem szczególnie podbudowany podejściem jakie [Facebook] postanowił zastosować w kwestii rozpoznawania twarzy, które wykraczało ponad nasze początkowe rekomendacje" - stwierdził Billy Hawkes, szef irlandzkiego urzędu.

Reklama

Facebook ma nadzieję, że w przyszłości uda mu się znaleźć sposób na to by rozpoznawanie twarzy było dostępne w także Europie ale tylko w takiej formie, w jakiej dopuszczać je będą unijne przepisy.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Facebook

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy