Hakerzy wyłudzają dane klientów Banku Zachodniego WBK

Firma ESET ostrzega przed falą wiadomości phishingowych, których celem są klienci Banku Zachodniego WBK. Pułapka ma za zadanie przechwycenie danych potrzebnych do logowania w serwisie bankowości internetowej BZ WBK - numeru identyfikacyjnego klienta i jego hasła.

Fałszywa strona BW WBK
Fałszywa strona BW WBKmateriały prasowe

Pierwsze wiadomości phishingowe laboratorium antywirusowe ESET przechwyciło w sobotę popołudniu, tj. 3 września br. Wiadomości sugerują, że dostęp do konta został zablokowany z powodu nieautoryzowanego dostępu. W wiadomości-pułapce znajduje się link, po kliknięciu w który ofiara zostaje przeniesiona na fałszywą stronę, podszywającą się pod tę, służącą do logowania do bankowości internetowej w BZ WBK. Następnie internauta proszony jest o podanie loginu (numeru NIK) i hasła. Po podaniu tych danych internauta informowany jest, że trwa weryfikacja wprowadzonych danych. Twórcy pułapki wprowadzili taki element prawdopodobnie po to, by uśpić czujność ofiary podczas przesyłania informacji na swój serwer.

Eksperci z firmy ESET przypominają, że banki i instytucje finansowe nie wysyłają do swoich klientów wiadomości mailowych z prośbą o weryfikację konta w ich serwisie WWW. Jeśli jednak nieostrożny internauta kliknie w podany w mailu link, jego czujność powinien wzbudzić adres pojawiający się w oknie przeglądarki.

Wiadomość phishingowa wysyłana do klientów bankumateriały prasowe

- Zawsze przed zalogowaniem do konta w banku należy zweryfikować adres widniejący w przeglądarce – czy to na pewno adres naszego banku. Poza tym należy sprawdzić, czy przeglądarka nawiązała bezpieczne szyfrowane połączenie z serwisem banku, zanim podamy jakiekolwiek nasze dane. Aby zabezpieczyć się przed podobnymi atakami, nie należy klikać w linki ani załączniki, które wzbudzają nasze wątpliwości – mówi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy ESET.

Bank został poinformowany przez ekspertów ESET o próbie phishingu.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas