Ile waży internet?

Eric Schmidt kiedyś oszacował, że internet składa się z 5 milionów terabajtów. Teraz pytanie - ile ważą te informacje w gramach?

Każde zdjęcie, każdy artykuł, każdy film w internecie - to wszystko składa się na 5 milionów terabajtów danych krążących w sieci. Dane te są przesyłane za pomocą elektronów, które mają swoją wagę (nikłą, bo tylko 9,1 x 10 do minus 31 potęgi). Jeśli wymnożymy wagę elektronów przez ich ilość potrzebną do przechowywania i przesyłania danych, to otrzymamy równie niską liczbę - 5,7 mikrogramów.

Można także policzyć to w inny sposób - ile elektronów jest potrzebnych, aby zasilić infrastrukturę internetu (serwery). Wtedy odkryjemy troszkę wyższy wynik aż 50 gramów elektronów. Nie jest to jednak waga internetu, a jedynie jego "zaplecza". Wszystkie wyliczenia są mocno zaokrąglone i nie służą do celów naukowych, są jedynie źródłem ciekawostek. Od teraz np. wiesz, że ładując swój odtwarzacz MP3 muzyką staje się on nieznacznie cięższy, a internet podniósłbyś bez żadnego wysiłku.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy