Imagine Cup 2010 - Teraz Polska!
Polacy poradzili sobie w olimpiadzie technologicznej Imagine Cup 2009 doskonale. Teraz pora na zwycięstwo na ojczystej ziemi - studenci, podejmijcie wyzwanie!
- Tutaj zazwyczaj operuje się porównaniami jabłko lub gruszka. Polacy są jednak określani jako arbuzy - zdradziła kulisy finału Imagine Cup Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i jeden z dwóch polskich sędziów podczas tegorocznych finałów Imagine Cup 2009 w Egipcie. Gdyby nie zapał polskich studentów, ich talent, kreatywność i energia - nie tylko nie odnieśli byśmy tylu sukcesów, ale następny finał tego prestiżowego konkursu dla studentów nie odbywałby się w Polsce.
Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów na świecie, całość organizowana jest przez firmę Microsoft. Studenci z dowolnej uczelni wyższej mogą zgłosić się do zawodów Imagine Cup i zmierzyć ze swoimi kolegami-studentami z całego świata. W tym roku z grupy ponad 300 tys. studentów z całego świata, do ścisłego finału zakwalifikowało się 444 studentów. Portal INTERIA.PL - podobnie jak rok temu - towarzyszył naszej reprezentacji od początku do końca.
Wywiad z KAMUflage oraz Demoscene Spirit
Praca po godzinach
Grupa osiemnastu studentów, która okazała się lepsza od 300 tys. swoich kolegów z całego świata, okupiła swój sukces zerwanymi nocami, wrześniowymi poprawkami i litrami kawy. Każdy z nich ma własną historię, jak chociażby Michał Wasilewicz z Politechniki Poznańskiej, który zdobył nagrodę Pierwszej damy Egiptu - Suzanne Mubarak Award wraz z zespołem KAMUflage. Codziennie dojeżdża on dwie godziny na uczelnie, dodatkowo pracując jako wolontariusz. - Najbardziej ekscytującym momentem było to, że mogliśmy ze sceny powiedzieć - do zobaczenia w Polsce - powiedział Michał z KAMUflage.
Równie ciężko pracowało rodzeństwo Agata i Szymon Majewscy, których zespół Demoscene Spirit po raz drugi zakwalifikował się do finału światowego. W tym roku udało się dokonać niemożliwego - dzięki nim Polacy zakwalifikowali się do ścisłego finału kategorii Projektowanie Oprogramowania, najważniejszej z kategorii Imagine Cup. Obecni bardzo licznie na miejscu Polacy byli pewni, że Demoscene Spirit na ostatniej prostej zdobędzie podium. Nie udało się - do końca nie wiadomo dlaczego, możliwe, że ich projekt ISIS umożliwiający badanie pracy serca kobiet w ciąży był zbyt ambitny jak na cały Imagine Cup.
Zwycięski projekt KAMUflage
- W tym roku widzę wiele dojrzałych pomysłów. Rok temu pomysły były "może do zrobienia". W tym roku jest inaczej - podsumował ambitne przedsięwzięcia młodych talentów Joe Wilson, dyrektor inicjatyw akademickich w firmie Microsoft. Zatem po zdobyciu w Kairze pierwszego miejsca oraz dwóch drugich pozycji, studenci planują już kolejny start. Dla Demoscene Spirit może to być przykładowo kategoria Projektowanie Gier. - Może wystartujemy. Nie chcemy jednak robić z tego naszego osobistego Moby Dicka - mówi Łukasz Minichiewicz z Demoscene Spirit.
Następny rok będzie dla Imagine Cup wyjątkowy - finał rozegra się nie gdzie indziej, a w naszym kraju. Tym samym dołączyła do zaszczytnego grona takich miast jak Barcelona, Yokohama, Sao Paulo, Delhi, Seul i Paryż. O organizacji następnego finału w Polsce zadecydowało nie tylko zaangażowanie polskiego oddziału oraz tak znanych nazwisk jak Lech Wałęsa oraz Andrzej Wajda, który wspierali tę inicjatywę, ale przede wszystkim sukcesy naszych studentów.
Podczas ceremonii zamknięcia finałów w Kairze, wicepremier Waldemar Pawlak oraz dyrektor polskiego oddziału Microsoft, Jacek Murawski, oficjalnie zaprosili studentów z całego świata do naszej ojczyzny. - Mam przed sobą wiele nieprzespanych nocy, zastanawiając się, jak przygotować równie efektowny finał - odniósł się z żartem do ceremonii zamknięcia Imagine Cup odbywającej się pod piramidami Jacek Murawski. - Mam nadzieję, że przyszłoroczne finały konkursu będą doskonałą okazją do twórczego wykorzystania potencjału studentów oraz zainspirowania młodych ludzi do aktywności w obszarze nowoczesnych technologii i technik informatycznych - podsumował Waldemar Pawlak.
Pora na Ciebie!
- To oczywiste, że twórców najbardziej innowacyjnych technologii jutra nie znajdziemy w salach konferencyjnych, tylko w akademikach - dopinguje studentów Joe Wilson. Jak zatem pomóc swojej kreatywności, przy okazji zdobywając nagrody pieniężne?
IMAGINE CUP 2010 - TERAZ POLSKA!
Doskonale opisała to drużyna z Brazylii, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Projektowanie Gier - "Pewne rzeczy są niemożliwe. Z drugiej strony spójrzcie za siebie (pokazał na piramidy Brazylijczyk - przyp. red.). To także wydawało się niemożliwe do zbudowania". Pozostaje jedynie spróbować.