Reklama

Internet Explorer skończył 17 lat

W 1995 roku synonimem przeglądarki był Netscape Navigator. Microsoft postanowił powalczyć o nowy rynek, wypuszczając Internet Explorera 1. Zobaczcie, jak prezentowała się ta przeglądarka.

16 sierpnia 1995 roku na rynku ukazał się Internet Explorer 1. Przeglądarka internetowa o genialnej w swojej prostocie, bo opisującej zastosowanie produktu, nazwie. Celem Microsoftu było nawiązanie walki z ówczesnym królem przeglądarek, Netscape Navigatorem. Firma z Redmond wpadła na świetny pomysł - dodawania przeglądarki do systemów operacyjnych. To przesądziło o jej późniejszym gigantycznym sukcesie.

Użytkownicy internetu z 1995 roku pamiętają, że za pomocą IE 1 nie dało się wiele zrobić. Grafiki zwyczajnie się nie ładowały, a wideo czy muzyka były dopiero pieśnią przyszłości. Kolejne wersje potrafiły już nieco więcej, ale i tak daleko było im do ówczesnych standardów.

W 1995 roku wiele osób poddawało w wątpliwość przyszłość internetu. W "Newsweeku" pojawił się nawet artykuł zatytułowany "The Internet? Bah!", a jego autor, "człowiek znający się na rzeczy", dowodził, że Internet czeka porażka. - Jest faktem, że żadna internetowa baza danych nie zastąpi codziennej gazety, żaden CD-ROM nie zajmie miejsca kompetentnego nauczyciela i żadna sieć komputerowa nie zmieni sposobu, w jaki działa rząd - argumentuje autor.

Reklama

Microsoft nie zaryzykował jednak wiele. Internet Explorer w najwcześniejszym stadium rozwoju był dziełem zaledwie kilku osób. Ale przeglądarka systematycznie zdobywała rynek, bo dołączano ją do Windowsa. Numery 2-5 miały nawet specjalne wersje dla Maców!

Rozwój tego oprogramowania w latach 90. był imponujący. Niestety po 2001 roku, kiedy to wydano IE 6, został on na dobrą sprawę zahamowany. Obecnie udział produktu Microsoftu w globalnym rynku przeglądarek kurczy się, a prowadzenie zdobył Chrome.

Marta Wawrzyn

http://gadzetomania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama