Reklama

Iran chce stworzyć własny internet

Iran planuje uruchomić własny, kontrolowanej przez państwo, wewnętrznej sieci typu internet. Wygląda jednak na to, że plany te zostały odłożone, przynajmniej na kilka miesięcy.

Strona internetowa Payvand.com donosi, że minister Iranu ds. komunikacji, Rezy Taghipour, poinformował o planach otwarcia "narodowego internetu" dopiero w czerwcu. Wcześniej przedstawiciele rządu informowali o planach otwarcia irańskiej sieci w lutym.

Tymczasem, rząd Iranu po raz kolejny wprowadził ograniczenia na dostęp do internetu swoim obywatelom. Zaledwie kilka dni po zamknięciu dostępu do poczty elektronicznej i popularnych aplikacji webowych, mieszkańcy nie mogą uzyskać dostępu do zewnętrznych stron internetowych.

Według agencji Reutera, efekt blokady jest jeszcze poważniejszy niż dotychczasowe, ponieważ obywatele nie mają również dostępu do stron internetowych z protokołem SSL. Niektórzy Irańczycy starali się korzystać z połączeń VPN w celu uzyskania dostępu do zewnętrznej sieci, jednak - zgodnie z anonimowymi doniesieniami od Irańczyków, połączenia VPN nie działają.

Reklama

Do tej pory rząd Iranu nie skomentował odłączenia internetu. Niektórzy spekulują, że w ten sposób rząd pozbawia opozycji możliwości do prezentacji swoich postulatów przed wyborami parlamentarnymi, które są zaplanowane na 2 marca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy