Istny boom na usługę w mObywatelu. Tysiące zgłoszeń w kilka dni

Zastrzeżenie numeru PESEL pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji i po takie rozwiązanie sięga coraz więcej Polaków. Usługa przeżywa istny boom. Własne numery PESEL zastrzegło już ponad 3 mln obywateli. Duże zainteresowanie taką opcją zaobserwowano w ciągu ostatnich kilku dni.

Zastrzeganie numerów PESEL zostało udostępnione jesienią (17 listopada) zeszłego roku. Natomiast w tym roku stało się to możliwe również z poziomu aplikacji mObywatel, która wśród Polaków cieszy się ogromną popularnością. Do przełomu doszło wraz z 1 czerwca, kiedy to do weryfikacji zobowiązano m.in. instytucje finansowe (na przykład banki) czy operatorów sieci komórkowych. To sprawiło, że usługa zaczęła przeżywać istny boom.

Reklama

Numery PESEL zastrzegło ponad 3 mln Polaków

Dane pochodzące z początku czerwca nie pozostawiają złudzeń. Własne numery PESEL zastrzegło do tej pory ponad 3,3 mln obywateli. Przy okazji zauważono duży wzrost zainteresowania tą usługą w ostatnich dniach. Niedawno minister cyfryzacji. Krzysztof Gawkowski przekazał, że z takiego rozwiązania w ciągu zaledwie czterech dni skorzystało ponad 500 tys. rodaków.

Zastrzeżenie numeru PESEL przez mObywatel to tylko kilka sekund

Proces zastrzegania numeru PESEL jest dostępny na kilka sposobów. Można to zrobić m.in. w odpowiednim urzędzie. Gawkowski zwrócił jednak uwagę, że najszybciej da się to zrealizować w aplikacji mObywatel, gdzie trwa to tylko kilka sekund.

1 czerwca w życie weszły przepisy, które znacząco chronią ofiary wyłudzeń. Instytucje finansowe w trakcie składania wniosków o pożyczki lub kredyty muszą sprawdzać PESEL-e w specjalnej bazie. Jeśli osobie z zastrzeżonym numerem zostanie udzielony kredyt, to kredytobiorca nie będzie musiał spłacać zobowiązań zaciągniętych przez inne osoby.

Podobnie jest w przypadku operatorów sieci komórkowych, którzy nie będą mogli wydać duplikatu karty SIM. Zmiany wprowadzone na początku miesiąca (a zapowiadane wcześniej) sprawiły, że Polacy zaczęli masowo zastrzegać numery PESEL i robi to w ostatnim czasie coraz więcej osób. Warto mieć na uwadze, że taka zmiana może być cofnięta w dowolnej chwili. To o tyle istotne, gdy sami będziemy chcieli wziąć kredyt lub na przykład sprzedać mieszkanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PESEL | zastrzeżenie numeru PESEL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy