Jak być bezpiecznym na Facebooku

Liczący miliony użytkowników Facebook stał się idealnym celem dla hakerów, którzy znajdują na portalu ogromną ilość potencjalnych ofiar. Hakerzy stosują nowe techniki ataków, bowiem wielu użytkowników rozpoznaje już stare metody typu phishing czy spam.

Laboratorium PandaLabs otrzymuje mnóstwo wiadomości od użytkowników, których profile na Facebooku zostały zaatakowane przez hakerów, w wyniku czego ich tożsamość została zagrożona. Poza atakami typu phishing lub spam, które wielu internautów już z łatwością rozpoznaje, hakerzy stosują nowe metody, które przynajmniej na chwilę obecną okazują się skuteczne. Na podstawie otrzymanych zgłoszeń, specjaliści PandaLabs opracowali analizę techniki najczęściej stosowanej przez cyberprzestępców w ostatnich miesiącach:

Krok 1: Przynęta

Przynęta zwykle pochodzi z profilu znajomego, którego zabezpieczenia konta zostały już złamane. Użytkownicy przeważnie otrzymują wiadomość (która wygląda na autentyczną) zapraszającą odbiorcę do kliknięcia w podany link. W większości przypadków jest to jakiś "niesamowity film" lub klip, w którym rzekomo pojawia się użytkownik, a wiadomość jest spersonalizowana i zawiera imię odbiorcy.

Reklama

Krok 2: Próba phishingu

Po zwróceniu uwagi użytkownika, oszuści muszą zdobyć nazwę użytkownika i hasło w celu przeprowadzenia drugiej fazy ataku. Strona, do której prowadzi link, jest doskonałą kopią strony logowania Facebooka, ale jej adres jest inny:

Krok 3: Zdobycie pełnego dostępu

Po kliknięciu w link i wpisaniu danych do logowania, użytkownik przekazuje złośliwej aplikacji, która przeprowadza atak, pełny dostęp do swoich danych osobistych oraz uprawnia do zamieszczania informacji na profilu. Ta nieświadoma zgoda powoduje, że atak zaczyna rozprzestrzeniać się dalej na znajomych ofiary.

Po zdobyciu danych do konta użytkownika atak trwa dalej. Celem stają się kontakty ofiary, a proces powtarza się dalej.

Co robić jeśli twój facebookowy profil padnie ofiarą ataku hakerskiego?

Krok 1: Usuń wszystkie pozwolenia przyznane złośliwej aplikacji.

To proste: z menu "Konto" przejdź do "Ustawień aplikacji" w prawym górnym roku twojego Facebooka. Dzięki temu aplikacja nie będzie miała dostępu do twojego profilu po zmianie hasła.

Krok 2: Zmień hasło do logowania!

W celu ochrony tożsamości zaleca się zmianę hasła i nazwy użytkownika (warto zresztą robić to co jakiś czas). To również proste: z menu "Konto" przejdź do "Ustawień konta" w prawym górnym rogu twojego facebookowego profilu. Warto także stosować trudne hasła, które trudno odgadnąć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: haker | spam | techniki | hasło | konta | Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy