Mesh WiFi jest jak pajęczyna w domu. To więcej niż router

Mesh WiFi jest nowoczesnym systemem, który ma zapewnić szeroki zasięg i stabilne połączenie internetowe w domu czy w biurze. W tradycyjnych sieciach jeden router WiFi nie da rady pokryć wszystkich zakamarków i nierzadko powstają martwe strefy. W systemie Mesh wiele urządzeń współpracuje ze sobą, tworząc jednolitą i spójną sieć. To swoista pajęczyna, dzięki której przechodząc z pokoju do pokoju nie traci się połączenia czy nie doświadcza spadków prędkości internetu. Dlatego Mesh WiFi będzie idealnym rozwiązaniem dla większych przestrzeni czy wielopiętrowych budynków.

Mesh WiFi rozwiąże problem z zasięgiem internetu w domu albo w biurze.
Mesh WiFi rozwiąże problem z zasięgiem internetu w domu albo w biurze. 123RF/PICSEL

Co to jest Mesh WiFi?

W dosłownym tłumaczeniu mesh to siatka. W terminologii sieci komputerowych Mesh WiFi jest układem połączeń pomiędzy współpracującymi ze sobą nadajnikami. W przypadku łącza internetowego siatkę tworzą routery. Te budują bezprzewodową sieć, która wpływa na zwiększenie zasięgu WiFi.

Jak działa Mesh WiFi? Tradycyjnie w większości naszych domów sieć WiFi działa w oparciu o jeden punkt dostępu - router. To z definicji wystarcza, by zasięg sieci był zadowalający dla domowników małego mieszkania. Problemy pojawiają się w sytuacji, kiedy znajdujemy się w wielopiętrowych budynkach lub o niestandardowej budowie. Wtedy do akcji wkracza Mesh WiFi.

Jak działa Mesh WiFi?

Mesh WiFi tworzy grupa routerów które nieustannie się ze sobą komunikują. W ten sposób powstała komórka sprawia, że domownik, który korzysta z jednej sieci, w rzeczywistości łączy się z różnymi urządzeniami WiFi.

Mesh zarządzany jest przeważnie przez kontroler, który decyduje o przełączaniu pomiędzy punktami.

Jak działa system Mesh WiFi? Potrzebna jest stacja bazowa, która zazwyczaj podłączona jest do modemu dostarczonego przez operatora internetu. Często domowy modem jest zintegrowany z routerem, dlatego stacja bazowa może być podpięta do jego wejścia LAN.

Jak działa WiFi Mesh? Jednostki rozmieszczone w różnych miejscach łączą się i współpracują, będąc częścią centralnie sterowanego urządzenia.
Jak działa WiFi Mesh? Jednostki rozmieszczone w różnych miejscach łączą się i współpracują, będąc częścią centralnie sterowanego urządzenia. materiały zewnątrznemateriał zewnętrzny

Każdy nowy element eliminuje martwe strefy WiFi w domu. Najprostszy Mesh WiFi tworzą dwie jednostki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby były to trzy, cztery czy więcej stacji. Wszystko zależy od wielkości lub skomplikowania budynku, w którym sieć WiFi ma być dostępna.

Jak zbudować sieć WiFi Mesh w domu?

Choć wiele zależy od wybranego systemu, sposób konfiguracji Mesh WiFi jest uniwersalny. Krok pierwszy to podłączenie urządzenia pełniącego funkcję stacji bazowej do wyjścia LAN w routerze przy pomocy kabla Ethernet. Jak zbudować sieć  Mesh WiFi w domu? Po podłączeniu do gniazdka należy odczekać, aż urządzenie będzie gotowe do konfiguracji.

Jak zbudować sieć Wi-Fi Mesh w domu? Kolejne kroki to:

  • konfiguracja stacji bazowej (najczęściej jest to możliwe dzięki aplikacji na telefonie);
  • ustawienie modułu systemu w takich miejscach, gdzie chcemy wzmocnić sygnał WiFi;
  • podłączenie modułów do gniazdka;
  • konfiguracja modułów (znów, przy pomocy aplikacji lub przy użyciu funkcji WPS);
  • zabezpieczenie sieci silnym hasłem.

Kolejnym krokiem jest połączenie urządzeń z bezprzewodową siecią. Odpowiedź na pytanie, jak zbudować sieć WiFi Mesh w domu nie ma znaczenia, o ile właściciel nie zadba o wysoki standard urządzeń. Jeżeli stajemy przed wyborem budowy sieci Mesh, warto postawić na zestawy obsługujące WiFi 6. Dlaczego?

Wykorzystują one ulepszony standard 802.11ac. Obecnie to najszybszy i najbardziej efektywny sposób na zagwarantowanie zasięgu WiFi w każdym zakątku domu.

Mesh WiFi, Access Point, repeater. Czym się różnią?

Mesh WiFi ma za zadanie zapewnić ciągłość dostępu do sieci. To jednak tylko jedno z rozwiązań, ponieważ istnieją również inne, znacznie tańsze. Pierwszym z nich jest repeater Wi-Fi. To urządzenie, które odpowiada za zwiększenie mocy nadawanego przez router sygnału. Za urządzenie w standardzie N o prędkości do 300Mb/s wystarczy zapłacić 80 zł.

Access Point to bezprzewodowy punkt dostępowy. Pozwala na tworzenie i rozbudowę skalowalnych sieci bezprzewodowych. Rozbudowanie sieci o Access Pointy sprawia, że zasięg znacząco się zwiększa. Podobnie jak router ma da interfejsy sieciowe. Pierwszy komunikuje się z Internetem, z kolei drugi ma umożliwić przyłączenie do sieci różnych sprzętów.

Czytaj także:

Bateria organiczna. Rewolucja w magazynowaniu energiiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas