Jak połączyć dwa routery, żeby zwiększyć zasięg WiFi w domu?

Połączenie routera z routerem to świetny sposób na to, żeby zwiększyć zasięg WiFi w swoim domu. Możemy to zrobić na dwa sposoby i choć cały proces z pozoru wymagający, nie jest skomplikowany. Jak połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo oraz przy pomocy kabla.

Jak połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo

Na początek należy upewnić się, że urządzenie posiada funkcję mostkowania. Cała procedura zajmuje tylko kilka minut, jednak ważne jest, aby oba routery wspierały funkcję mostu, czyli przekazywania sygnału sieci dalej na kolejny router. Można często je spotkać jako "Repeater" lub "Bridge"

Aby połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo, niezbędna jest konfiguracja. Ta określi jedno z urządzeń jako router główny, który będzie dystrybuował sieć, a drugiego jako dodatkowy. Ten drugi będzie działał jako wzmacniacz sygnału głównego. Jak połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo? Należy przejść do ustawień sieci WiFi.

Reklama

Proces rozpoczynamy od ustawienia wspólnego kanału sieci Wi-Fi w obu urządzeniach. Warto wybrać ten, który jest w sieci najmniej obciążony. Następnie włączamy funkcję przekazywania sygnału w dodatkowym routerze

Kolejny krok, który pozwoli połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo to wprowadzenie do drugiego routera adresu MAC głównego urządzenia. Wtedy w panelu wyświetlą się nowe opcje. Konieczne będzie wyszukanie dostępnych sieci i wybranie tej właściwej. Wpisujemy odpowiedni typ klucza oraz hasło i zapisujemy zmiany.

Jak połączyć dwa routery WiFi bezprzewodowo? Co bardzo ważne - trzeba wyłączyć część funkcji w drugim routerze. Konieczna jest dezaktywacja funkcji DHCP. Można to zrobić w ustawieniach szukając opcji "wyłącz serwer DHCP". Dzięki temu drugi router zadziała jako wzmacniacz sieci. Następnie zapisujemy zmiany i ponownie uruchamiamy oba urządzenia. 

Jak połączyć dwa routery kablem

Zanim podłączymy dwa routery WiFi, warto jeszcze nadmienić, że o wiele łatwiej jest sparować sprzęt jednego producenta. Jak połączyć dwa routery kablem? Na początek potrzebujemy kabla sieciowego zakończonego z dwóch stron złączem RJ45. Wcześniej należy zmierzyć odległość pomiędzy routerem głównym, a dodatkowym. 

Jak połączyć dwa routery kablem? Instrukcja przebiega następująco:

  • umieść przewód w odpowiednich portach LAN; 
  • w ustawieniach sieci skonfiguruj dodatkowy router wyłączając funkcję DHCP podobnie jak przy łączeniu routerów bezprzewodowo;
  • połączenie jest poprawnie ustawione, gdy drugi router podpięty jest tylko do zasilania i do głównego routera. 

Sprawdzić połączenie dwóch routerów kablem można udając się tam, gdzie wcześniej połączenie z Internetem było niemożliwe. Jeżeli dociera tu sieć lokalna oznacza to, że wszystko działa jak należy.

Czy warto połączyć dwa routery w jedną sieć

Połączenie dwóch routerów w jedną sieć to prosty sposób na lepszy zasięg WiFi. To rozwiązanie, które można zastosować w domu, ale również w zakładach pracy, halach czy przestrzeniach open-space. 

Połączenie dwóch routerów to niższe koszty. Drugi router to tańsza opcja niż wykupowanie kolejnej usługi czy opłacanie drugiego abonamentu.

Połączenie dwóch routerów w jedną sieć WiFi sprawia, że może z niej korzystać więcej osób bez względu na to, w którym pokoju albo na którym piętrze się one znajdują. Wzmocniony w ten sposób zasięg powinien zmniejszyć lub wręcz zlikwidować tzw. martwe strefy. Sygnał bezprzewodowy dotrze bezproblemowo do warsztatu, garażu lub podwórka.

CZYTAJ TAKŻE:

Matka pozywa Facebooka. Korzystanie z tej platformy mogło sprawić, że jej córka ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Czy to koniec z hasłami? Nadchodzi Apple Passkeys

Na tej mapie zobaczysz, czy ktoś sławny urodził się w twoim rodzinnym mieście

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: router | sieć | technologie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy