Jak się rozliczyć z urzędem skarbowym? PIT 2024 przez internet
Jak się rozliczyć z urzędem skarbowym? Złóż PIT przez internet, żeby szybko dostać zwrot podatku. To możliwe z wykorzystaniem platformy Twój e-PIT, która została udostępniona Polakom w czwartek o północy (15 lutego). Pozwoli to na szybkie rozliczenie podatków za 2023 rok i skrócenie czasu oczekiwania na zwrot ewentualnej nadpłaty podatku.
Spis treści:
Jakie PIT-y można składać w 2024 roku przez internet?
Twój e-PIT to usługa, która pozwala na złożenie deklaracji na popularnych deklaracjach PIT. Przez internet w 2024 roku (za 2023 rok) mogą rozliczyć się podatnicy, którzy korzystają z druków:
- PIT-28 (rozliczenie podatkowe dla tych, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt ewidencjonowany)
- PIT-36(L) (zeznanie roczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą według skali podatkowej)
- PIT-37 (roczna deklaracja podatkowa dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej)
- PIT-38 (rozliczenie podatkowe dochodów inwestycyjnych — giełda, fundusze).
Wybór zeznania PIT jest indywidualny i zależy od pewnych czynników. Domyślnie system wybiera najbardziej dopasowaną do podatnika deklarację, ale można to w razie potrzeby zmienić. Najczęściej będzie to dokument PIT-37.
Jak rozliczyć i wysłać PIT przez internet?
W celu złożenia deklaracji PIT drogą elektroniczną najlepiej skorzystać z usługi Twój e-PIT, do której można zalogować się poprzez e-Urząd Skarbowy na kilka sposobów.
- Wykorzystując profil zaufany
- Mając e-dowód osobisty
- Poprzez bankowość elektroniczną
- Z użyciem aplikacji mObywatel i kodu QR
- Poprzez dane identyfikacyjne podatnika (PESEL lub NIP oraz kwota przychodu)
Po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego należy przejść do sekcji Twój e-PIT. Tam będzie czekała gotowa deklaracja, która powstała na podstawie dostarczonych przez pracodawców dokumentów. Następnie można przejrzeć deklarację i ją wysłać. Wtedy trafi ona drogą elektroniczną do wskazanego urzędu skarbowego.
Jakie ulgi są dostępne w Twój e-PIT?
Rozliczając się poprzez usługę Twój e-PIT możemy oczywiście skorzystać z dostępnych dla podatników ulg. Często należy je wprowadzić ręcznie, bo system nie uzupełnia takich informacji. Można skorzystać m.in. z:
- ulgi na IKZE,
- wydatków na cele rehabilitacyjne,
- odpisania darowizn.
Po wprowadzeniu do formularza odpowiednich danych i ich zapisaniu można złożyć zmodyfikowaną deklarację podatkową. Pamiętajmy również, że dostarczony przez Twój e-PIT dokument można anulować i stworzyć właściwe rozliczenie z podatków za 2023 r. ręcznie. Taką deklarację również można wysłać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.
Kiedy będzie zwrot podatku?
e-Urząd Skarbowy pozwala również na sprawdzenie zwrotu podatku. O ile ten oczywiście w wyniku nadpłaty nam przysługuje. W specjalnej sekcji Zwroty PIT należy odnaleźć 2023 r. Obok niego znajdzie się Status zwrotu. Jeśli tam pojawi się informacja w postaci Zrealizowany, to oznacza, że właściwy urząd zlecił już wypłatę pieniędzy i wkrótce trafi ona na konto podatnika lub przekazana mu przez pocztę.