Reklama

Jakie zadanie ma Stuxnet?

Zaawansowany robak, który rozprzestrzenia się przede wszystkim w irańskich, indonezyjskich i indyjskich komputerach został stworzony w jednym celu - by zniszczyć irański reaktor atomowy w Bushehr.

Do takiego wniosku doszli specjaliści, którzy dogłębnie przebadali malware Stuxnet. Kilka tygodni temu udało im się przeanalizować kod robaka i sprawdzić jego działanie w testowym środowisku. Ustalili oni, że autorem kodu jest wysoce wyspecjalizowana osoba (lub grupa osób), a zadaniem robaka jest zniszczenie czegoś dużego.

Mimo że robak powstał ponad rok temu, w irańskich komputerach odkryła go białoruska firma dopiero w lipcu 2010 roku. Początkowo sądzono, że Stuxnet został stworzony, by kraść sekrety przemysłowe - formuły pozwalające na tworzenie konkurencyjnych produktów. Jednakże jeden ze specjalistów, Ralph Langner, zauważył, że robak wyszukuje konkretne ustawienia firmy Siemens - swego rodzaju podpis cyfrowy zapewniający oprogramowanie, że ma do czynienia z konkretnym kontrolerem Siemensa. Dopiero po pozytywnej identyfikacji sprzętu dochodzi wstrzyknięcia kodu do systemu.

Reklama

- Wygląda na to, że Stuxnet poszukuje odpowiedniego sprzętu w odpowiedniej lokalizacji. Dlatego podejrzewam, że jego celem jest konkretna infrastruktura - twierdzi Dale Peterson, prezes firmy Digital Bond, któremu na specjalnej konferencji za zamkniętymi drzwiami ujawniono szczegóły "pracy" robaka. Tym specyficznym celem może być budowany irański reaktor atomowy w Bushehr - ostrzega Langner.

Źródło: hacking.pl

Źródło informacji

hacking.pl
Dowiedz się więcej na temat: jacy | napęd atomowy | reaktor | robak | Stuxnet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy