Kryzys sprzyja cyberoszustom
- Wywołana perspektywą recesji atmosfera zaniepokojenia, panująca wśród konsumentów, tworzy warunki sprzyjające internetowym oszustwom - ostrzega firma McAfee w dorocznym raporcie z badań nad przestępczością elektroniczną.
Eksperci McAfee ostrzegają, że kryzys odwraca uwagę polityków całego świata od bezpieczeństwa systemów informatycznych obsługujących gospodarkę, na skutek czego działania przeciwko przestępczości internetowej mają zbyt niski priorytet.
McAfee apeluje, że konieczne jest przeznaczenie znacznych środków na międzynarodową walkę z przestępczością elektroniczną. Bez nich istnieje poważne ryzyko spadku zaufania konsumentów, co może dodatkowo spowolnić proces przywracania wzrostu gospodarki światowej w roku 2009.
Tegoroczny raport wskazuje na następujące problemy:
Cybernetyczny kryzys kredytowy - trudna sytuacja gospodarcza powoduje, że wiele osób szuka w internecie łatwych możliwości zarobku, z czego korzystają cyberprzestępcy. W celach zarobkowych wiele osób zgadza się dodawać złośliwy kod do swoich stron internetowych. Zdesperowane osoby szukające pracy są wykorzystywane jako figuranci do prania brudnych pieniędzy zarobionych przez cyberprzestępców - występują oni jako rzekomi "zagraniczni przedstawiciele handlowi" lub "kierownicy dostaw".
Rozproszenie uwagi instytucji rządowych - w sytuacji, gdy uwaga rządów skupiona jest na trudnościach gospodarczych, walka z przestępczością elektroniczną schodzi na dalszy plan, co sprzyja gwałtownemu wzrostowi skali przestępstw.
Niedobór specjalistów - służby oddelegowane do walki z przestępczością elektroniczną często nie dysponują specjalistyczną wiedzą niezbędną do efektywnego jej zwalczania. Brak bieżących szkoleń specjalistycznych, niedostateczne wynagrodzenia i brak jasnych perspektyw rozwoju powodują odpływ specjalistów do sektora prywatnego, a nawet do grup zajmujących się nielegalną działalnością.
Działanie z ukrycia - Ruch sieciowy jest często przekierowywany przez komputery w innych państwach w celu ukrycia rzeczywistego źródła ataków. Największymi kryjówkami cyberprzestępców stały się Rosja i Chiny. Tymczasem rolę kozła ofiarnego cyberprzestępczości coraz częściej pełni Brazylia.
- Cyberprzestępcy wykorzystują globalną recesję, by zwabić łatwowierne ofiary obietnicą łatwego zarobku. Podczas gdy uwaga rządów i organów ścigania skupiona jest na problemach związanych z kryzysem gospodarczym, cyberprzestępcy wykorzystują nadarzające się okazje do ataków - powiedział Dave DeWalt, dyrektor generalny i prezes firmy McAfee. "Rządy muszą przeznaczyć na walkę z cyberprzestępczością odpowiednie zasoby. Każdy musi wypełniać swoje zadania w globalnej bitwie, która właśnie się rozpoczęła i może jeszcze długo potrwać jeśli nie zostanie odpowiednio poprowadzona" - dodał DeWalt.
W artykule wykorzystano obszerne fragmenty raportu firmy McAfee - Virtual Criminology Report 2008