Najbezpieczniejszy dzień w internecie

Dziś - 28 stycznia - obchodzimy Dzień Ochrony Danych. Warto w nim zastanowić się nad swoim bezpieczeństwem w sieci.

Idea zrodziła się kilka lat temu, jako reakcja na wciąż rosnący udział technologii i internetu w życiu codziennym. - Z roku na rok coraz częściej wykorzystujemy sieć do kontaktów z otoczeniem. Furorę robią portale społecznościowe, prawie każdy z nas ma e-konto bankowe, a kurierzy dostarczają codziennie tysiące zakupów zrobionych w sklepach internetowych. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze prywatne dane, publikowane w cyberświecie, wystawione są na poważne niebezpieczeństwo - mówi zauważa Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. Bezpieczeństwa IT w firmie G Data Software.

Zwrócenie uwagi na zagrożenia i edukacja w zakresie polityki prywatności i ochrony informacji w sieci to właśnie główny cel Dnia Ochrony Danych. Od 28 stycznia przez kilka miesięcy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i 27 krajach europejskich będą się odbywały liczne wykłady, konferencje, fora dyskusyjne, konkursy i wystawy poświęcone tej właśnie problematyce.

- Dzięki takim wydarzeniom debata o cyberprywatności dociera do coraz większej liczby osób, tym samym stając się przedmiotem globalnego dialogu. Umożliwia to nie tylko pokazanie szerokiemu gronu użytkowników internetu, jak dbać o publikowane dane, ale także pomaga wpłynąć na ustawodawców, by wprowadzali stosowne przepisy, utrudniające bezprawne wykorzystywanie informacji. Co więcej, rozważania na temat bezpieczeństwa stymulują rozwój technologii i narzędzi, pozwalających chronić dane osobowe umieszczane w internecie - komentuje Nowatkowski.

Reklama

Dzień Ochrony Danych to inicjatywa skierowana do wszystkich - od nastolatków i studentów począwszy, poprzez nauczycieli akademickich, artystów i przedsiębiorców, na przedstawicielach władz państwowych kończąc. Każdy może zabrać głos w dyskusji na temat równie istotny, jak i, niestety, często pomijany - trzeba tylko wiedzieć kiedy i gdzie.

- Odpowiednikiem Dnia Ochrony Danych na Starym Kontynencie jest - oczywiście 28 stycznia - Europejski Dzień Ochrony Danych i Prywatności. W każdym z krajów UE świętować będziemy inaczej. W Polsce między 2. a 3. czerwca 2011, na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, organizowana będzie Konferencja Komunikacji Multimedialnej, Usług i Bezpieczeństwa, podczas której uczestnicy będą pracować między innymi nad koncepcją rozwoju ochrony informacji, wzmocnieniem współpracy sektorów prywatnych i publicznych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Myślę, że to spotkanie to świetny początek nagłaśniania tej tematyki w naszym kraju. Mam nadzieję, że z roku na rok coraz aktywniej będziemy obchodzili Dzień Ochrony Danych, a w rezultacie staniemy się bardziej świadomymi użytkownikami technologii webowych - podsumowuje ekspert G Data Software.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama