Najlepsi polscy studenci - Imagine Cup 2011

W największym na świecie konkursie technologicznym Imagine Cup Polskę będzie reprezentowała drużyna z Politechniki Łódzkiej.

Zespół CodeRaiders z Politechniki Łódzkiej odbiera bilet do Nowego Jorku - gratulujemy
Zespół CodeRaiders z Politechniki Łódzkiej odbiera bilet do Nowego Jorku - gratulujemyINTERIA.PL

Czym jest Imagine Cup? To największy konkurs technologiczny dla studentów. W jego ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 325 000 studentów z ponad 100 krajów. Wzorem lat ubiegłych, uczestnicy Imagine Cup 2011 mają przygotować projekty będące odpowiedzią na przesłanie "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pozwala rozwiązać najtrudniejsze problemy. Problemy te zostały zdefiniowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w tzw. Milenijnych Celach Rozwoju.

Do ścisłego finału krajowej edycji Imagine Cup 2011 w kategorii Projektowanie Oprogramowania (najbardziej prestiżowej) z 10 drużyn zakwalifikowało się 5. To właśnie one, na scenie, w świetle jupiterów, przedstawiły swoje projekty. Omówmy je pokrótce:

CodeRaiders z Politechniki Łódzkiej,

Projekt o nazwie LifeCircle - kompleksowy projekt wykorzystujący mobilne aplikacje oraz serwis społecznościowy Facebook do stworzenia sieci informacyjnej honorowego krwiodawstwa. Dodatkowo, przy pomocy rankingów, nagród oraz zdobywanych osiągnięć (podobnych do tych znanych z Xbox Live), najbardziej aktywni krwiodawcy zostają wyróżnieni.

eyePUTers z Politechniki Poznańskiej

Projekt VisionEyer - system badania ostrości wzroku z wykorzystaniem technologii śledzenia ruchów gałek ocznych. Ich rozwiązanie miało zastąpić tradycyjny sposób sprawdzania ostrości wzroku, jaki doskonale znamy z wizyt u okulisty.

eyePUTers i ich projekt system badania ostrości wzroku VisionEyer
materiały prasowe

Milky Way Team z Politechniki Białostockiej,

Projekt o nazwie EasyWay - umożliwia on dzielenie się swoją dokładną pozycją z innymi osobami, które zainstalowały odpowiedni program. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zlokalizować poszukiwaną osobę w środku budynku.

Terrarium z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Projekt o nazwie Trident - system monitorowania stanu wałów przeciwpowodziowych oraz kompleksowa symulacja skutków ich przerwania. Dodatkowo Trident umożliwia - przy pomocy sieci społecznościowych - informowanie o kataklizmie innych użytkowników sieci.

Waćpany z Politechniki Gdańskiej

Projekt o nazwie CARS - mobilny system wykrywania wypadków samochodowych i informowania o nich służb miejskich. Zaawansowany smartfon, korzystając z GPS, akcelerometra oraz mikrofonu - w razie wypadku - automatycznie informowałby o lokalizacji poszkodowanych i konieczności pomocy.

Kto poleci do Nowego Jorku?

Jak już wspomnieliśmy, wybór był niesamowicie trudny, ale ktoś musiał zwyciężyć i dostać bilet na światowe finały do Nowego Jorku. Padło na drużynę CodeRaiders z Politechniki Łódzkiej w składzie: Błażej Rybczyński, Dominik Dereń, Michał Skuza, Piotr Jaszczyk oraz Marcin Franc (mentor zespołu). Chociaż Minister Nauki pytała jury, czy nie można nagrodzić dwóch drużyn, Niestety, nie ma takiej możliwości. Na drugiej pozycji znalazła się drużyna eyePUTers z Politechniki Poznańskiej, a na trzecim - Waćpany z Politechniki Gdańskiej. Wszystkie 10 drużyn, które zakwalifikowało się do finału, dostało zaproszenie do Ministerstwa Nauki.

CodeRaiders podczas prezentacji projektu Life Circle, społecznościowej sieci krwiodawstwa
materiały prasowe

- Zespoły, które zakwalifikowały się do krajowych finałów Imagine Cup mogą być z siebie dumne, ponieważ już na tym etapie jest to ogromny sukces - powiedział Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer & Platform Group w polskim oddziale firmy Microsoft. - Jak co roku, jestem pod olbrzymim wrażeniem jakości projektów przygotowanych przez naszych studentów. I jak co roku, poprzeczka jaką sami sobie stawiają, jest podnoszona coraz wyżej - dodał.

W ścisłych finałach międzynarodowych drużyna z Łodzi będzie walczyła o 25 tys. dolarów oraz niepodważalny prestiż. Ale samo uczestnictwo w Imagine Cup, towarzyszące temu szkolenia, nawiązane kontakty biznesowe oraz zdobyte doświadczenie sprawia, że wszyscy klasyfikujący się wysoko studenci zyskują znacznie więcej niż dyplom i kilka tysięcy dolarów.

Zespół CodeRaiders zdobywa pierwsze miejsce:

Nagrody specjalne rozdane na krajowych finałach:

Nagroda specjalna od Asseco za rozwiązanie w chmurze dla drużyny CodeRaiders

Nagroda dla najlepszego projektanta interfejsu od prezes IWP dla Michała Orzełka

IE9: Aleksandra Jastrzębska, Dawid Cieszyński, Grzegorz Biernacki, Łukasz Nawojczyk, Marcin Jamro

WP7: Karol Sotomski, Karol Żak, Marcin Lipiński, Mariusz Matysek, Michał Markiewicz, Sławek Przygodzki

Nagroda Azure dla zespółu CodeRaiders oraz Terrarium.

Nagroda specjalna dla drużyny FacePalm ufundowana przez People Can Fly - wakacyjna praktyka w People Can Fly.

Finalistów w pozostałych kategoriach poznamy do końca kwietnia. W tym roku Imagine Cup obejmuje 5 głównych kategorii konkursowych:

- Projektowanie Oprogramowania (Software Design), gdzie od podstaw należy stworzyć system informatyczny. To właśnie ta kategoria została nagrodzona w finałach.

- Projektowanie Systemów Wbudowanych (Embedded Development), w której zespoły mają za zadanie opracowanie rozwiązania w oparciu o Windows Embedded Compact 7 oraz komputery kompaktowe.

- Projektowanie Gier (Game Design), której celem jest stworzenie nowej gry komputerowej z wykorzystaniem Microsoft XNA Game Studio 3.1/4.0 lub Silverlight.

- Media Cyfrowe (Digital Media), w której zespoły muszą stworzyć film poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup.

- Technologie Informatyczne (IT Challenge), sprawdzające wiedzę i praktyczne umiejętności studentów pod względem tworzenia, wdrażania i nadzorowania systemów IT, które będą wydajne, funkcjonalne, stabilne i bezpieczne.

Imagine Cup 2011 to także 4 kategorie specjalne:

- Interoperability Challenge, w której należy opracować aplikację łączącą ludzi, gdzie wykorzystane zostanie oprogramowanie firmy Microsoft oraz open source.

- Windows Phone 7, w której drużyny mają przygotować konsumencką aplikację XAP wykorzystującą cechy urządzenia mobilnego.

- Orchard Challenge, w której należy stworzyć stronę internetową z wykorzystaniem platformy Orchard.

- Windows 7 Touch, której celem jest stworzenie nowej aplikacji wykorzystującej technologię Windows 7 Touch, umożliwiającej ludziom używanie komputera w bardziej naturalny i interaktywny sposób.

Światowe finały rozpoczną się 8 lipca w Nowym Jorku. INTERIA.PL, która jako jedyny polski przedstawiciel mediów śledzi Imagine Cup na bieżąco od 2007 roku, będzie na miejscu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas