Nie musisz płacić więcej. Jak przyspieszyć internet w domu?

Połączenie internetowe nie zawsze jest tak szybkie, jak może być. Nie zawsze musi to się wiązać z wyższym pakietem, a co za tym idzie — większymi rachunkami. Niezależnie od tego, czy pobierane pliki są indeksowane, przesyłanie strumieniowe przypomina pokaz slajdów lub po prostu chcesz zmaksymalizować prędkość połączenia internetowego, masz kilka możliwości do wykorzystania przed zwiększeniem umowy. Sprawdź kilka metod, które za darmo pomogą przyspieszyć połączenie internetowe.

Zoptymalizuj swoją sieć. Zarówno Wi-Fi, jak i lokalną

Jeśli używasz połączenia Wi-Fi zamiast przewodowego Ethernet, zacznij od zminimalizowania zakłóceń z pobliskich sieci, ponieważ mogą one powodować spadki prędkości. Korzystanie z pasma 5 GHz skutkuje większą prędkością i mniejszymi zakłóceniami. Jeśli masz dwupasmowy router zgodny ze standardem 802.11ac, podczas łączenia zobaczysz dwie sieci. Dla ułatwienia możesz nadać im osobne nazwy.

Pamiętaj, by nie używać niezabezpieczonej sieci bezprzewodowej. Jeśli twoja sieć jest otwarta, każdy może do niej wejść i zmniejszyć jej przepustowość. Upewnij się, że sieć jest zabezpieczona szyfrowaniem WPA2 (AES). Po włączeniu tej opcji wszystkie urządzenia wymagają hasła do połączenia z siecią.

Reklama

Całkowite pominięcie sieci bezprzewodowej i korzystanie z przewodowego połączenia Ethernet to gwarancja najlepszej wydajności sieci lokalnej. Możesz także spróbować przenieść router w lepszą lokalizację, bliżej miejsca, w którym najczęściej korzystasz z urządzeń bezprzewodowych (np. w salonie).

Przetestuj szybkość internetu

Przetestować szybkość Internetu możesz za pomocą usługi takiej jak Speedtest, Fast, a nawet Google. By uzyskać jak najbardziej wiarygodny wynik, warto uruchomić test w pobliżu routera oraz w momencie, gdy jak najmniej urządzeń korzysta z sieci. Jeśli przesyłasz pliki strumieniowo lub pobierasz dane w tym samym czasie, prawdopodobnie uzyskasz niższy wynik. Możesz uruchomić test kilka razy i wyciągnąć średnią z uzyskanych wyników.

Następnie porównaj prędkość, którą uzyskujesz, z prędkością, którą powinieneś uzyskać od dostawcy usług internetowych. Rzadko zdarza się, aby rzeczywiste prędkości Internetu pasowały do tych reklamowanych przez usługodawcę, ale powinieneś się do nich zbliżyć poza godzinami szczytu.

Zobacz również: Te okna zamieniają promienie słoneczne na bezprzewodowy internet

Ogranicz przepustowość wykorzystywaną przez sprzęty

Połączenie internetowe zapewnia ograniczoną przepustowość, która musi być rozdzielona na wszystkie urządzenia w sieci. Im więcej urządzeń korzysta z Internetu jednocześnie, tym mniejsza prędkość połączenia. Ograniczenie ilości czynności na raz może znacznie poprawić szybkość Internetu.

Niektóre działania mocno obciążają sieć, należą do nich:

  • duże pliki do pobrania,
  • przesyłanie strumieniowe wideo w rozdzielczości powyżej 1080p),
  • kamery Wi-Fi i dzwonki do drzwi.

Spróbuj odizolować każde urządzenie, które może powodować zwiększone obciążenie sieci. Możliwe, że uzyskujesz prędkość Internetu, za którą płacisz, ale próbujesz zrobić zbyt wiele naraz w swoim obecnym planie.

Jeśli podejrzewasz, że tak jest, możesz zmienić kilka zachowań, aby spróbować zoptymalizować prędkość. Pozostaw duże pliki do pobrania na noc, gdy wszyscy śpią. Skonfiguruj smartfony i tablety tak, aby automatycznie aktualizowały się, aby pobierały potrzebne pliki w nocy podczas ładowania.

Wybierz optymalny serwer DNS

System nazw domen (DNS — Domain Name System) jest niczym internetowa książka adresowa. Rozpoznaje nazwy domen i przekłada je na adresy IP serwera, na których są przechowywane dane. Szybkość, z jaką działa DNS, może znacznie się różnić. Powolny serwer oznacza dłuższe opóźnienia podczas uzyskiwania dostępu do stron internetowych.

Czasami wybór serwera wpływa na obsługiwane adresy IP — szczególnie gdy witryny sieci Web rozkładają obciążenie ruchem za pomocą sieci dostarczania zawartości (CDN — Content Delivery Network).

Domyślnie używane są DNS przypisane usługodawcy. Jest mało prawdopodobne, aby były to najszybsze serwery z tych dostępnych. Lepszym wyborem jest użycie serwerów dostarczonych przez Google (8.8.8.8 i 8.8.4.4) lub CloudFlare (1.1.1.1).

Zobacz również: Czego Polacy szukali w Internecie w 2022 roku? Google zna odpowiedź!

Przeanalizuj, które aplikacje korzystają z połączenia internetowego

Aplikacje mogą również powodować problemy z szybkością Internetu, szczególnie gdy intensywnie korzystają z połączenia podczas działania w tle. Użytkownicy systemu Windows mogą uruchomić Menedżera zadań (Ctrl+Alt+Del), aby wyświetlić listę uruchomionych procesów. Gdy posortujesz kolumnę "sieć", zobaczysz, które procesy najbardziej obciążają sieć. Wyłącz wszystkie, których nie potrzebujesz.

Na komputerze z systemem Mac możesz zrobić to samo, uruchamiając Monitor aktywności (przejdź do karty "Sieć", a następnie sortuj według "Wysłanych bajtów" dla upstream lub "Rcvd Bytes" dla downstream).

Zarówno w przypadku systemów Windows, jak i Mac ważne jest, aby zidentyfikować procesy, aby zrozumieć, dlaczego aplikacje korzystają z połączenia sieciowego. Wyszukaj w Internecie nazwy procesów, które nie są od dla ciebie oczywiste, i zdecyduj, czy potrzebujesz tej aplikacji, czy nie.

Na komputerach z systemem WIndows, źródłem niepożądanych aktywności mogą być wirusy i złośliwe oprogramowanie. Regularnie uruchamiaj skanowanie antywirusowe, aby chronić komputer. Użytkownicy komputerów z systemem Mac mogą sprawdzić specjalnie zaprojektowane narzędzia antymalware.

Używaj VPN

Dostawca usług internetowych może ograniczać określone rodzaje ruchu — na przykład ograniczyć działania intensywnie przetwarzające dane, takie jak udostępnianie plików i przesyłanie strumieniowe wideo. Ograniczane mogą być również całe domeny (np. youtube.com). Jeśli wydajność przesyłania strumieniowego jest szczególnie niska podczas próby oglądania filmów, ale wyszukiwania w Internecie ładują się błyskawicznie, prawdopodobnie doświadczasz ograniczenia przez usługodawcę.

By tego uniknąć, użyj wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Połączenie z VPN spowoduje pewne spowolnienie prędkości Internetu w zależności od tego, jak daleko jesteś od serwera. Wybierz dostawcę VPN oferującego serwery najbliżej twojej lokalizacji.

Rozważ wymianę routera lub modemu

W przypadku, gdy router jest stosunkowo stary (od dwóch do pięciu lat), rozważ zakup nowego urządzenia. Sprzęt sieciowy rzadko ulega awarii, jednak problemy mogą pojawić się w zależności od tego, jak mocno jest eksploatowany. Nowoczesne routery dają możliwość obsługi szybszych standardów Wi-Fi (np. 802.11ac). Aby uzyskać najlepszy zasięg, możesz rozważyć system Wi-Fi typu mesh.

Przestarzały modem również może wpływać na szybkość połączenia z siecią. Jeśli nie otrzymujesz prędkości, za które płacisz, a modem został kupiony dawno temu, być może nadszedł czas na jego zmianę.

Czytaj również:

Konkurencja dla Starlinków poleci na orbitę! Pomoże w tym... SpaceX.

Czy kryptowaluty mają sens? Kongres USA ma sporą zagwozdkę

1 mld użytkowników sieci 5G przed końcem 2022 roku. To kamień milowy!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | router | modem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy