Czego Polacy szukali w Internecie w 2022 roku? Google zna odpowiedź!
Chcąc dowiedzieć się więcej o nas samych, warto rzucić okiem na roczne podsumowanie wyszukiwań w Google. Nikogo chyba nie dziwi, że dobiegający do swego kresu rok był intensywny, obfitował w wiele wydarzeń politycznych, kulturalnych i nie tylko. Co najczęściej wpisywaliśmy w wyszukiwarkę Google? Niniejsze podsumowanie ma dla nas odpowiedzi — absolutnie wszystkie!
Rok w wyszukiwarce Google 2022
Firma Google sprezentowała użytkownikom na całym świecie specjalny raport, dzięki któremu mogą oni rzucić okiem na frazy i zapytania trendujące w 2022 roku. Głównym daniem jest w tym wypadku ranking globalny, ale i rodzimy internauta nie poczuje się zawiedziony, ponieważ każdy kraj otrzymał swoje spersonalizowane zestawienie. Jeżeli chodzi o świat, to bezapelacyjnie zwyciężyła fraza Wordle. Nie powinno to dziwić, bo jest to jedna z popularniejszych łamigłówek przeglądarkowych w ostatnich latach. To wyszukiwanie zajęło 1. miejsce w kategorii najszybciej zyskujących popularność. Na drugim miejscu pojawiło się zapytanie "Indie vs Anglia", a podium zamyka "Ukraina". Konflikt za naszą wschodnią granicą rozgrzewał nie tylko w naszym kraju. A skąd pytania o Indie? Chodzi o jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, którą jest... krykiet.
Popularne w Polsce
Wracając jednak na nasze podwórko — okazuje się, co zresztą nie powinno nikogo dziwić, że ton wielu sprawom w Polsce nadawała inwazja Rosji na Ukrainę. Spośród sześciu topowych wyszukiwań w naszym kraju, aż 5 dotyczy bezpośrednio tej napaści. Na pierwszym miejscu znalazła się Ukraina, na drugim Putin, wyprzedzając tym samym Wojnę na Ukrainie. Poza podium uplasowało się zapytanie o PGG, czyli Polską Grupę Górniczą.
Piąte miejsce to Rosja, zaraz za nią znalazł się kurs rubla. Ostatnie miejsca topowej dziesiątki należą kolejno do fraz Dodatek osłonowy, Witold Paszt, Jak pokochałam gangstera i PIT2. Polacy przejmowali się wojną u naszych sąsiadów, głowę zaprzątały nam również dostawy węgla, czy świat filmu oraz postać zmarłego w lutym piosenkarza z grupy VOX.
Polskie wyszukiwania w Google absolutnie różniły się od tych popularnych na świecie. Jako przykład wystarczy wskazać, że w naszej czołowej dziesiątce kompletnie zabrakło miejsca na sport, podczas gdy na świecie połowa z 10 zapytań dotyczyła właśnie tej dziedziny. Czy wynika to z ogromnej populacji Indii oraz popularności krykieta i piłki nożnej? Nie wiem, choć oczywiście się domyślam.
Kto, jak i gdzie?
Kto był najczęściej googlowaną postacią w 2022 roku w Polsce? To miejsce bezsprzecznie należy do Władimira Putina. Nie da się ukryć, że Polacy przyswajali ogromne ilości treści w związku z sytuacją w Ukrainie, dlatego też na trzecim miejscu znalazł się prezydent tego kraju, Wołodymyr Zełenski. Sporo pytań budzi natomiast druga najczęściej wyszukiwana osoba, czyli Rafalala. Znalazło się również miejsce dla bohaterki głośnego procesu, czyli Amber Heard oraz Lanberry.
Wyszukiwania Google pomagały również znaleźć pomoc w niektórych sytuacjach, czego dowodem są frazy zaczynające się na "Jak" oraz "Gdzie". Polacy najczęściej chcieli wiedzieć, jak pomóc Ukrainie czy jak suszyć grzyby, co do miejsca natomiast, istotne było to, gdzie złożyć dodatek osłonowy i "Gdzie są te dzieci plakat". Nie zabrakło również zapytań o wyjaśnienie pewnych kwestii. Tutaj z pomocą najczęściej przychodziły frazy "Co to jest swift", "Co to jest pit2" oraz zapytania o NATO, sankcje czy... mezytylen.
Czas na rozrywkę, czyli seriale i filmy w Polsce
Jakie filmy najchętniej oglądali Polacy? Bardziej precyzyjne byłoby pytanie o to, które z nich były wyszukiwane najczęściej. W 2022 roku miejsce numer 1 należy do Jak pokochałam gangstera, choć równie wysoko znalazła się Furioza i Oszust z Tindera.
W świecie seriali wygrał Dahmer, dalej była Wielka Woda (w tym kontekście wyszukiwano również metadon), Sandman, Zranione Ptaki i Stranger Things 4.
Okazuje się, że Polacy najwięcej uwagi poświęcali wojnie, wszelkim zmianom (przede wszystkim związanym z ogrzewaniem czy dostawami węgla), ale nie zabrakło też fraz ciekawych czy zadziwiających — niekiedy sprawiających wrażenie kompletnie wyrwanych z kontekstu. Wszak są na świecie i w życiu rzeczy ważne, ale znajduje się również miejsce na... mniej istotne kwestie.