Niektóre serwisy w internecie mają swoją ciemną stronę
Komunikacja za pośrednictwem serwisów społecznościowych stała się nieodłącznym elementem współczesnego życia online, a najpopularniejsze portale już teraz chwalą się dziesiątkami milionów stałych użytkowników. Trzeba pamiętać, że serwisy, które kojarzą się przede wszystkim z zabawą i komunikacją, mają również swoją ciemną stronę.
Według badania przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab przez Harris Interactive, 56 proc. użytkowników Ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Rosji regularnie odwiedza portale społecznościowe. Wyniki badania obejmującego prawie 9 000 użytkowników z siedmiu państw pokazują, że portale społecznościowe znajdują się na drugim miejscu, ustępując tylko poczcie e-mail, pod względem sposobów utrzymywania kontaktów.
Trzeba pamiętać, że serwisy, które kojarzą się przede wszystkim z zabawą i komunikacją, mają również swoją ciemną stronę. 27 proc. ankietowanych wskazało, że otrzymało podejrzane odsyłacze oraz załączniki w wiadomościach wysłanych za pośrednictwem portali społecznościowych i poczty e-mail. Większość użytkowników jest świadoma zagrożeń, jakie mogą wiązać się z portalami społecznościowymi - 55 proc. respondentów potwierdziło, że zdaje sobie sprawę z tego problemu. Niemal taki sam odsetek użytkowników (56 proc.) nie publikuje istotnych danych osobistych, takich jak numer telefonu czy adres domowy, na swoich stronach w portalach społecznościowych.
63 proc. respondentów nie dodaje osób, których nie zna osobiście, do grona swoich znajomych, podczas gdy 68 proc. z reguły nie klika odsyłaczy od osób, o których nigdy nie słyszeli. Środki te, mimo że są dość skuteczne, nie zapewniają ochrony przed infekcją i utratą danych - cyberprzestępcy nierzadko uzyskują dostęp do konta użytkownika i rozprzestrzeniają zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem odsyłacze do wszystkich jego przyjaciół.
Warto również wspomnieć, że 47 proc. użytkowników regularnie komunikuje się za pośrednictwem portali społecznościowych przy użyciu swojego smartfonu, a 46 proc. używa do tego celu tabletu. Niski poziom ochrony takich urządzeń może łatwo doprowadzić nie tylko do kradzieży informacji dotyczących konta na portalu społecznościowym, ale również do poważniejszej szkody.
Chociaż smartfony i tablety stają się coraz popularniejsze, komputery nadal pozostają urządzeniami, z których najczęściej uzyskiwany jest dostęp do portali społecznościowych - według badania Harris Interactive, preferuje je 61 proc. użytkowników. To oznacza, że oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na takich komputerach powinno zapewnić ochronę przed szkodliwymi obiektami na portalach społecznościowych.
Bezpieczne portale
W internecie mieliśmy, mamy i będziemy mieli do czynienia z usługodawcami czyhającymi na nieuwagę internautów. Jednak, podobnie jak poza internetem, liczba takich nieuczciwych serwisów czy usługodawców nie jest długa. Większość podmiotów w internecie prowadzi interesy uczciwie. Jednym z najlepszych tego potwierdzeń są istniejące od lat na rynku podmioty, takie jak na przykład portale (czy to INTERIA.PL, czy inne polskie portale), które mają ogromne doświadczenie w dostarczaniu usług internetowych. Nie należy się obawiać korzystania z ich usług, logowania, zgadzania na przetwarzanie danych - w tym przypadku nie ma mowy o nieuczciwych praktykach stosowanych przez "czarne owce". To normalne, że w internecie świadomie zostawiamy coraz więcej danych, ale nie ma się czego obawiać, jeśli robimy to korzystając z usług zaufanej strony internetowej.