Nokia ustanawia nowy światowy rekord prędkości internetu światłowodowego

Wszyscy skupiamy się na kolejnych doniesieniach dotyczących implementacji na całym świecie sieci 5G, zapominając o tym, że nie samym internetem bezprzewodowym żyje człowiek.

A co więcej, żeby internet bezprzewodowy mógł osiągać zawrotne prędkości, ktoś musi go wcześniej w odpowiednie miejsca dostarczyć…  najlepiej światłowodem, bo chyba nie myśleliście, że bierze się z powietrza, co? Mówiąc krótko, sieć bezprzewodowa może być tylko tak szybka jak światłowód, dlatego wszyscy powinniśmy się cieszyć, że Nokia Bell Labs poinformowało o nowym rekordzie świata w prędkości przesyłu światłowodowego, osiągając 1.52 Tbps na odcinku 80 kilometrów. 

Potrzebujecie bardziej konkretnego wytłumaczenia? To wystarczająco, żeby w jednym czasie streamować 1,5 mln filmów na YouTube. Jak twierdzi Marcus Weldon, dyrektor ds. technologii Nokii i szef Nokia Bell Labs: - To już 50 lat od czasu pierwszego światłowodu i towarzyszącej mu optyki. Od 45 Mbps na początku do 1 Tbps teraz (...) żeby stworzyć fundamentalne podstawy internetu i współczesnych cyfrowych społeczności.

Reklama

Warto tu przypomnieć, że poprzedni rekord również należał do Nokia Bell Labs, wynosił 1.3 Tbps i został ustanowiony we wrześniu ubiegłego roku, więc jak widać naukowcy firmy nieustannie pracują nad ulepszaniem technologii. - Rola Nokia Bell Labs zawsze polegała na popychaniu do redefiniowania limitów tego, co możliwe. Nasz ostatni rekord świata w zakresie internetu światłowodowego jest kolejnym dowodem na to, że pracujemy coraz szybciej i tworzymy podwaliny pod kolejną przemysłową rewolucję - dodaje Wheldon.

Co więcej, to nie jedyny rekord, jaki należy do Nokia Bell Labs, bo wcześniej jego badacze pobili również rekord prędkości transmisji danych technologii DML (Directly Modulated Lasers) używanej w centrach danych, gdzie na odcinku 15 km udało im się uzyskać ponad 400 Gb/s. A gdyby cofnąć się w czasie nieco mocniej, to właśnie tutaj opracowano w 1947 roku pierwszy tranzystor, nagrodzony oczywiscie Noblem, ogniwo fotowoltaiczne, laser, fotokomórkę, elektroniczne centrale telefoniczne, telekomunikację satelitarną, procesor optyczny, stereofoniczny zapis dźwięku, system operacyjny Unix oraz język programowania C.

Źródło: GeekWeek.pl/capacitymedia

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy