O czym rozmawiamy na Facebooku? Kobiety o modzie, a mężczyźni...

Badania naukowe potwierdzają stereotypy, na które często się oburzamy. Z analizy facebookowych rozmów wynika, że mężczyzn interesują gry, sport i wojna, a kobiety wolą pogadać o zakupach czy urodzie.

Stereotypy mają to do siebie, że trzeba z nimi walczyć, ale zazwyczaj znajduje się w nich trochę albo i całkiem sporo prawdy. Oto kolejne badanie naukowe, które to potwierdza.

Jak informuje PopSci, badacze z Positive Psychology Center Uniwersytetu Stanu Pensylwania przeanalizowali 700 mln słów pochodzących z facebookowych wpisów 75 tys. użytkowników. Celem było ustalenie różnic między tym, jak rozmawiają kobiety i mężczyźni, osoby młodsze i starsze, ekstrawertycy i introwertycy.

Najciekawsze oczywiście są różnice pomiędzy obiema płciami. Jak łatwo zgadnąć, faceci nie toczą na Facebooku dyskusji o modzie i urodzie. Lubią za to przeklinać i pisać o swoich ulubionych przedmiotach (na przykład o Xboksie czy PlayStation).

Kobiety częściej piszą o emocjach, miłości i używają takich słów, jak “podekscytowana". Częściej też piszą w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Mężczyźni z kolei częściej używają zaimka dzierżawczego “mój", “moja" - np. “moja dziewczyna".

Naukowcy zauważyli też, że młodzież często na Facebooku rozmawia o szkole, a 20-latkowie o pracy, piwie i weselach. Starsi użytkownicy preferują takie tematy, jak dzieci i rodzina. Ekstrawertycy piszą o imprezach, z kolei introwertycy o anime, komputerach, internecie.

Żadnych zaskakujących wniosków nie ma, to wszystko tak naprawdę wiemy i bez naukowców. Czy raczej podejrzewamy, że tak jest. Właściwie wszystko, co zostało potwierdzone przez badaczy z Pensylwanii, jest zgodne ze stereotypami - czy to na temat kobiet, czy introwertycznych geeków.

Marta Wawrzyn

Reklama

gadżetomania.pl

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | stereotypy | Media społecznościowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy