Od czerwca więcej płatnych treści w sieci

Rupert Murdoch zacznie spełniać swoją obietnicę złożoną w sierpniu ubiegłego roku i od czerwca jego koncern będzie pobierał opłaty za dostęp do treści publikowanych w internecie.

Początkowo będzie to dotyczyło dwóch brytyjskich tytułów "The Times" i "The Sunday Times". Za 24-godzinny dostęp do treści obu witryn trzeba będzie zapłacić 1 funta. Tygodniowy abonament wyceniono na 2 funty.

To pierwsza próba wprowadzenia płatnego abonamentu za treści kierowane na rynek przeciętnego użytkownika. Jednak nie pierwsze opłaty w ogóle. Zarówno należący do Murdocha "The Wall Street Journal", jak i konkurencyjny "Financial Times", pobierają opłaty za dostęp do niektórych artykułów. Ponadto mniejsze gazety, takie jak "Newsday", również próbują modelu częściowych opłat.

Reklama

Wydawcy papierowych gazet stoją obecnie w obliczu poważnych zmian. Ich sprzedaż spada, a więc zmniejszają się też dochody z reklam. Jednocześnie stawki za reklamę w internecie są tak niskie, że nie pokrywają kosztów prowadzenia witryn. Stąd też pomysł na pobieranie pieniędzy za dostęp do treści publikowanych w sieci.

Rozpowszechnienie się modelu płatnych treści nie będzie jednak łatwe. Czytelnicy gazet w znacznej części rozumieją problemy wydawnictw, jednak niewielki odsetek jest gotów płacić nawet umiarkowany abonament za dostęp do online'owych treści. Zdecydowana większość chciałaby płacić niezwykle drobne kwoty lub też nie płacić w ogóle.

Mariusz Błoński

kopalniawiedzy.pl
Dowiedz się więcej na temat: times | opłaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama