Odpowiedni komputer i bezpieczny internet dla dziecka
Dzisiaj komputer i internet stały się naturalnym substytutem dla podręczników. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego odpowiadamy na pytanie: jaki komputer wybrać i jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci.
Kupujemy odpowiedni komputer
Współczesna szkoła to nie tylko książki i zeszyty. Coraz większą rolę w edukacji odgrywają nowoczesne technologie. Przenośny komputer staje się standardowym wyposażeniem każdego ucznia - jego notatnikiem, encyklopedią oraz narzędziem pracy. Specjaliści z Asus Polska radzą, jak wybrać idealny komputer dla ucznia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Redshift Research na zlecenie firmy Intel, wszyscy polscy nauczyciele są zgodni, że udostępnianie w szkołach komputerów ułatwi uczniom wkroczenie w dorosłe życie. Mimo iż większość, bo aż 73 proc. nauczycieli jest zdania, że każdy uczeń powinien mieć możliwość korzystania z komputera w trakcie lekcji, poziom komputeryzacji polskich szkół nadal pozostawia wiele do życzenia.
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w polskich placówkach edukacyjnych na jeden komputer przypada średnio aż 9 uczniów. W konsekwencji obowiązek zapewnienia uczniowi komputera spada na jego rodziców. Jak wybrać komputer, który jednocześnie nie obciąży zbytnio uczniowskiego plecaka i domowego budżetu, a będzie przy tym wydajnym urządzeniem wspierającym ucznia w jego codziennej pracy?
5 kluczowych cech: lekki, kompaktowy, multimedialny, wytrzymały... i niedrogi
Dobry uczniowski komputer musi być przede wszystkim lekki. Nie po to rząd podejmuje próby odciążenia szkolnych tornistrów poprzez wprowadzenie e-podręczników, by miejsce ciężkich książek zajął równie ciężki komputer. Na wstępie zatem należy skreślić urządzenia, które ważą więcej niż 1,5 kg.
Równie istotne jak waga komputera, są jego wymiary. Kompaktowy, według szkolnych kryteriów, oznacza nie większy niż zeszyt A4, co zawęża zakres poszukiwań do urządzeń o przekątnej monitora od 10 do 13 cali. Co bowiem przyjdzie uczniowi po komputerze, który nie zmieści się w jego plecaku?
Obecnie komputer mobilny to coś zdecydowanie więcej niż przenośny notatnik. Komputer pełni funkcję komunikatora, źródła informacji, a wreszcie okna na świat. Dostęp do internetu i możliwość odtwarzania multimediów to podstawowe funkcje dzisiejszych komputerów, dlatego i na możliwości multimedialne warto zwrócić uwagę szukając komputera dla ucznia. Podstawą jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów jest procesor i pamięć operacyjna RAM.
Jakość wykonania i wytrzymałość zastosowanych materiałów mają wyjątkowe znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt, który trafi w ręce młodszych użytkowników. Nie ma nic gorszego od komputera, który po kilku dniach użytkowania musi wrócić do serwisu. Wybierając laptopa warto zaufać sprawdzonej marce, firmie specjalizującej się w produkcji komputerów przenośnych.
Bezpieczeństwo w internecie
Komputer to jedno, ale po jego wyborze musimy podłączyć go do internetu. W tym miejscu rodzice muszą zacząć myśleć o bezpieczeństwie swoich pociech. Warto, aby opiekunowie pamiętali, że dzięki internetowi ich pociechy zyskują nie tylko dostęp do bogatych zasobów informacji. Jest to także wkroczenie w świat wirtualnej rzeczywistości, która niesie dla młodych ludzi szereg zagrożeń. Jak ich uniknąć - eksperci ds. bezpieczeństwa z Symantec Poland przygotowali ciekawe zestawienie.
Wskazówki dla rodziców dotyczące bezpieczeństwa:
1. Bądź na bieżąco w zakresie technologii. Nie musisz być ekspertem, ale minimalny poziom wiedzy pozwoli zapewnić bezpieczeństwo twojemu dziecku. Dlatego staraj się czytać o nowych produktach związanych z ochroną komputera oraz ich funkcjach,
2. Rozmawiaj ze swoimi pociechami o tym, czego doświadczają w sieci. Pytaj i naucz się słuchać odpowiedzi. Brak komunikacji to często początek poważniejszych problemów.
3. Monitoruj aktywność dzieci w Internecie. Uprzedź je, że będziesz to robić z miłości i w trosce o ich bezpieczeństwo, ponieważ jest to miejsce publiczne, które tylko stwarza pozory prywatności. Poinformuj o potencjalnych zagrożeniach, na jakie są narażone.
4. Trzymaj komputer w pokoju, w którym przebywają wszyscy domownicy. Najlepiej, aby monitor był skierowany w taką stronę, aby można było łatwo zobaczyć, co się na nim w danej chwili wyświetla.
5. Ustal wspólnie z dziećmi katalog jasnych zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Tłumacz, że ludzie spotkani online nie zawsze są tymi, za kogo się podają, a często ich intencje mogą być złe. Pokaż im, w jaki sposób modyfikować ustawienia prywatności w portalach społecznościowych. Zadbaj, by twoja pociecha stosowała bezpieczne hasła, czyli takie, które nie zawierają w sobie prywatnych informacji, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, czy imię zwierzęcia.
6. Ucz zasad cyberetyki. Twoje dzieci powinny wiedzieć, że korzystanie bez zgody z cudzego komputera jest tak samo złe, jak włamanie się do czyjegoś domu. Z kolei obrażanie lub wyśmiewanie się z innych osób w sieci jest równie naganne jak w rzeczywistości.
7. Korzystaj z odpowiedniego oprogramowania zabezpieczającego komputer.
Podstawowe wskazówki dla dzieci i młodzieży:
1. Dbaj o bezpieczeństwo swoich osobistych informacji. Nigdy nie podawaj nieznajomym swojego prawdziwego imienia, adresu, numeru telefonu czy szkoły. Nie przesyłaj ludziom, których nie znasz swoich zdjęć przez Internet.
2. Nie utrzymuj kontaktu w sieci z osobami, których nie znasz. Bez względu na to, co piszą o sobie, nie można im ufać, a bezpośrednie spotkania niosą za sobą niebezpieczeństwo.
3. Zwróć się do rodziców lub innej dorosłej osoby, której ufasz, kiedy coś, co zobaczysz w Internecie, wzbudzi twój niepokój.