Oszukują internautów "Na Biedronkę" - chodzi o bon na 50 zł

Trzeba mieć się na baczności. Cyberzłodzieje próbują oszukać klientów Biedronki. Przestępcy posługują się domeną bony-biedronka.com, pod którą znajduje się strona internetowa przypominająca oficjalną stronę tej sieci sklepów. Służy ona do wyłudzania danych do kont bankowych.

Ppotencjalnym ofiarom prezentowany jest niezbyt starannie przygotowany tekst wraz z banerem, który sugeruje, że w ramach oferty specjalnej możliwe jest zakupienie bonu zniżkowego na 50 zł.

Po kliknięciu w baner ofiara jest przekierowywana na stronę podszywającą się pod bramkę płatności Dotpay. Phishingowa strona bardzo przypomina tę oryginalną, a dodatkowo posługuje się certyfikatem SSL wystawionym przez Let’s Encrypt.

Fałszywa bramka prosi ofiarę o wybór swojego banku, aby w następnym kroku zaprezentować imitację formularza logowania do serwisu transakcyjnego. Kiedy użytkownik poda swoje dane, skrypt napisany przez napastników inicjuje równoległą sesję z danym bankiem, loguje się tymi danymi i podejmuje czynności mające na celu wyprowadzenie pieniędzy z konta ofiary na rachunek bankowy podstawiony przez atakujących.

Reklama


Jak się zabezpieczyć?

Certyfikat SSL (tzw. “zielona kłódka" na pasku adresu) mówi wyłącznie o tym, że połączenie z danym serwisem internetowym jest szyfrowane. Certyfikaty SSL typu DV (Domain Validation) nie zawierają informacji o tożsamości podmiotu uruchamiającego dany serwis internetowy, ani jej nie weryfikują.

Podczas dokonywania płatności przez internet należy zachować szczególną ostrożność, a szczególnie zwrócić uwagę na adres bramki płatności w której dokonujemy transakcji.

Prawdziwa wersja bramki Dotpay znajduje się pod adresem ssl.dotpay.pl oraz posiada certyfikat SSL OV (Organization Validation) o rozszerzonej walidacji, który poświadcza tożsamość podmiotu. Rekomendujemy każdorazowe sprawdzenie dwóch wymienionych wyżej czynników przed skorzystaniem z bramki płatności. 

ertyfikatami OV posługują się niemal wszystkie popularne w Polsce bramki płatności. W związku z tym, podczas połączenia z prawdziwą bramką, obok ikony “zielonej kłódki" powinna się również znajdować prawidłowa nazwa firmy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy