Papież Franciszek: „Internet to dar od Boga”
Papież Franciszek nazwał "darem Bożym", gdyż jego zdaniem może on zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między ludźmi.
Papież zauważył, że choć dzisiaj świat dzięki osiągnięciom techniki i komunikacji wydaje się mniejszy, to w wymiarze globalnym wciąż widać "skandaliczny dystans między luksusem bogatych a biedą najuboższych". Dzięki globalnej sieci, przypomniał Franciszek, można dotrzeć z chrześcijańskim świadectwem na "peryferie egzystencji". "Komunikacja pomaga nadać kształt powołaniu misyjnemu całego Kościoła, a sieci społecznościowe są dzisiaj jednym z miejsc, w których trzeba żyć tym powołaniem i odkryć na nowo piękno wiary, piękno spotkania z Chrystusem" - wskazał.
Papież wyraził także opinię, że media, które nakłaniają do konsumpcji i manipulują ludźmi, dopuszczają się "gwałtownej agresji". Przed takimi tendencjami przestrzegł w ogłoszonym w czwartek orędziu na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu. W zaprezentowanym w Watykanie orędziu "Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania" papież napisał, że niektóre media dopuszczają się "agresji", jaką można porównać do tej, której doświadcza człowiek "pobity przez zbójców i porzucony przy drodze". W ten sposób nawiązał do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie.
W opinii Franciszka przekaz mediów, szybkość informacji mogą albo pomóc w rozwoju albo przeciwnie - prowadzić do dezorientacji i izolacji. Jednocześnie, ostrzegł, ludziom pozbawionym dostępu do środków przekazu grozi wykluczenie.
Ten, kto jest nadawcą przekazu, staje się bliźnim" - stwierdził i przypomniał: "Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w sobie samych. Potrzebujemy kochania i bycia kochanymi. Potrzebujemy czułości". Papież powtórzył swoje słowa, że woli tysiąc razy Kościół "po przejściach", wychodzący na ulicę od "Kościoła chorego" z powodu zamknięcia. Położył nacisk na to, że otwarcie drzwi kościołów oznacza także otwarcie ich w "świecie cyfrowym".
Wyraził przekonanie, że głoszenie chrześcijańskiego świadectwa nie może polegać na "bombardowaniu wiadomościami religijnymi", ale musi być wyrazem "cierpliwego i naznaczonego szacunkiem zaangażowania".
Papież stwierdził, że nie należy obawiać się świata cyfrowego i że obecność Kościoła w nim jest ważna. Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest, w zależności od kraju, w maju lub w trzecią niedzielę września. W Polsce przypadnie on 21 września tego roku.