Piraci łupią polską gospodarkę

Piractwo zabija gospodarkę? Według badań organizacji BSA spadek piractwa zapewniłby 2000 nowych miejsc pracy.

article cover
AFP

- Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają wątpliwości, że zmniejszenie piractwa komputerowego leży w interesie wszystkich: rządu, firm i obywateli - powiedział Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce.

Jak walcząca z pirackim oprogramowaniem organizacja BSA doszła do takich wniosków? W 2007 roku Polska wydała 19,7 mld złotych na informatykę - włączając w to komputery, urządzenia peryferyjne, sprzęt sieciowy, pakiety oprogramowania i usługi IT. Wydatki te stanowiły 2,2 proc. produktu krajowego brutto (PKB), zapewniły wsparcie dla ponad 12 tys. firm informatycznych, zatrudniających niemal 92500 pracowników z branży informatycznej, a ponadto pomogły uzyskać 6,8 mld złotych z tytułu podatków związanych z informatyką.

Wkład sektora informatycznego w polską gospodarkę byłby jeszcze większy, gdyby wskaźnik piractwa komputerowego w Polsce został obniżony o 10 punktów procentowych w czterech kolejnych latach. Mowa tutaj nie tylko o nowych miejscach pracy i nowych, ale i rozwoju sektoru usług informatycznych i dystrybucji,

Podczas swoich analiz IDC opierało się na Modelu Wpływu Piractwa (ang. Piracy Impact Model, PIM) opracowanego przez IDC, do którego wprowadza się dane z globalnych badań rynkowych IDC dotyczących piractwa komputerowego i wydatków na informatykę wraz z innymi informacjami na temat poziomów zatrudnienia w sektorze informatycznym oraz podatków uzyskiwanych w związku z działalnością tej branży.

Według prognoz IDC, polski przemysł informatyczny do 2011 roku będzie zatrudniać 122 tys. osób, jego udział w gospodarce będzie na poziomie 29.5 mld złotych oraz zapewni przychody podatkowe w wysokości ponad 10 mld złotych.

Autorzy badań opublikowanych przez BSA szacują, że 57 proc. oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych (PC) w Polsce w 2006 nie posiadało licencji.

W artykule wykorzystano fragmenty badania "Korzyści ekonomiczne wynikające z ograniczenia piractwa komputerowego" powstałego na zlecenie BSA.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas