Polski internet walczy z ACTA
Polski internet zjednoczył się we wspólnej sprawie - 24 stycznia o godzinie 19:00 setki polskich serwisów internetowych zniknęły z sieci. Data ta zostanie zapamiętana, jako dzień, w którym polska sieć protestowała przeciwko podpisaniu porozumienia ACTA.
Strajk polskiego internetu rozpoczął się 24 stycznia o 00:00. Do zadeklarowanych początkowo stron dołączają kolejne, w końcu liczba protestujących przekroczyła 800.
W momencie startu akcji zgłoszonych było zaledwie 300 stron internetowych o różnej tematyce - w tym serwisy takie jak: Kwejk, Demotywatory, Wykop, JoeMonster, Hatak, Spider's Web, Sadistic, Wikary, Helion oraz Antyweb, jednak liczba ta szybko się podwoiła. Do protestu o 00:00 dołączyła także oficjalna strona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także strona firmy CD Projekt. To największe tego typu zorganizowane przedsięwzięcie w historii polskiego internetu.
Techniczny aspekt protestu
Protest polegał na zasłonięciu na 24 godziny ciemnym top layerem (forma reklamy internetowej w postaci animacji realizowanej na przezroczystej warstwie nałożonej na serwis w przeglądarce) strony internetowej na znak protestu przeciwko ACTA.
Dodatkowo, 24 stycznia, między godziną 19:00 a 20:00, serwisy biorące udział w proteście zniknęły z sieci i zostały zastąpione przez stronę informacyjną o porozumieniu ACTA.
Czym jest ACTA?
ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Porozumienie ACTA zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii, czeka obecnie na ratyfikację przez Parlament Europejski. Podpisanie umowy przez poszczególne kraje - w tym przez Polskę - oznacza jednak zgodę na zmianę niektórych przepisów karnych. Polski rząd chce podpisać porozumienie ACTA 26 stycznia w Tokio.
Według artykułu 39. ACTA ostateczną datą na jego podpisanie jest 31 marca 2013 roku.