Anonymous do polskiego rządu: "Jesteśmy od was potężniejsi"

"Polski rządzie, jesteśmy od was potężniejsi" - straszy grupa Anonimowych. Haktywiści zapowiadają koleje ataki. "Jeśli nie zmienicie zdania, wszyscy jesteście skończeni" - ostrzegają polityków.

Internetowy straszak czy realne zagrożenie? W internecie pojawił się przygotowany przez Grupę Anonymous materiał wideo (można go zobaczyć powyżej), w którym grożą oni polskiemu rządowi i premierowi kolejnymi atakami, jeśli dojdzie do podpisania porozumienia ACTA. Padają tak ostre słowa, jak "Polski rządzie, jesteśmy od was potężniejsi".

Wideo Anonimowych zostało umieszczone na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej po godzinie 18:00. Szybko jednak zniknęło. Od godziny 20:00 mają miejsce także kolejne ataki na strony rządowe - m.in. witrynę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, stronę Sejmu, a także na witrynę Radosława Sikorskiego. Ta ostatnia została zablokowana po skomentowaniu przez ministra spraw zagranicznych ataków Anonimowych przy pomocy serwisu Twitter. Po 23:30 problemy zaczęła mieć także strona internetowa polskiej ambasady w Tokio. Polska ma podpisać porozumienie ACTA w stolicy Japonii.

Co z podpisem pod ACTA?

"Umowa ACTA zostanie za trzy dni podpisana przez Polskę" - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Minister po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim uspokajał, że ten dokument w niczym nie zmieni polskiego prawa, także w kwestii praw internautów i funkcjonowania internetu. Według ministra od przyszłego tygodnia rozpocznie się kolejna faza konsultacji w sprawie międzynarodowego porozumienia ACTA. Wyjaśnił także, że umowa wejdzie w życie za kilka lub kilkanaście miesięcy, kiedy ratyfikuje ją Sejm.

Czym jest ACTA?

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Porozumienie ACTA zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską i Radę Unii. Czeka obecnie na ratyfikację przez Parlament Europejski. Podpisanie umowy przez poszczególne kraje - w tym przez Polskę - oznacza jednak zgodę na zmianę niektórych przepisów karnych.

Według artykułu 39. ACTA ostateczną datą na jego podpisanie jest 31 marca 2013 roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas