Polskie biblioteki z szybkim internetem

Już 2,5 tys. bibliotek publicznych w Polsce ma dostęp do szybkiego internetu. Podłączenie placówek do sieci jest realizowane w ramach Programu Internetyzacji Bibliotek Publicznych - informuje MSWiA.

Program informatyzacji bibliotek ruszył w lutym 2010 roku oraz zakłada przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne.

W ramach programu wprowadzającego internet do bibliotek publicznych, placówki w małych miejscowościach i na wsiach są podłączane do sieci oraz dostarczane są im komputery. Takie wyposażenie bibliotek publicznych umożliwia mieszkańcom korzystanie z internetu bez względu na miejsce zamieszkania. Dostęp do internetu - otwarty i równy dla wszystkich - może przyczynić się m.in. do wyrównywania szans w dostępie do usług teleinformatycznych np. e-administracji.

Na mocy porozumienia, wszystkie biblioteki na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach mają być podłączane do szerokopasmowego internetu. 17 maja 2010 roku odbędzie się specjalna konferencja, która podsumuje dotychczasowe działania w tym zakresie.

Według danych Eurostatu, w 2009 roku odsetek Polaków korzystających z internetu wyniósł 59 proc. To o 8 punktów procentowych mniej niż wynosi średnia unijna. Dystans ten jest nadrabiany szybko, o czym świadczy fakt, że jeszcze w 2004 roku poziom wykorzystania internetu w Polsce wynosił jedynie 33 proc.

Reklama

Media2
Dowiedz się więcej na temat: Biblioteki | szybki Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy