Radio internetowe - krótki przewodnik, który pozwoli Ci poznać tę technologię

Radio przeszło prawdziwą rewolucję w ciągu ostatnich kilku dekad. Dni trzeszczącego sygnału FM dawno minęły. W dzisiejszych czasach słuchacze mogą cieszyć się znacznie większym wyborem stacji, a także bardziej niezawodnym ich odbiorem. Technologia DAB jest obecnie standardem na całym świecie, jednak radio internetowe również otworzyło przed słuchaczami zupełnie nowy świat.

Jak działa radio internetowe?

Aby móc słuchać radia internetowego, potrzebujesz połączenia szerokopasmowego. Stacje wysyłają strumień swoich audycji online, a słuchacze mogą słuchać ich z dowolnego miejsca na świecie. Wiele stacji cyfrowych transmituje na żywo w Internecie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego radia FM. Jednocześnie radio internetowe może być udostępniane także w formie nagranych wcześniej plików MP3.

Początkowo takiego radia można było słuchać tylko za pośrednictwem komputera. Teraz możliwości jest dużo więcej - można go słuchać także na telefonie, tablecie, czy przez cyfrowe odbiorniki z łącznością Wi-Fi. Modele te często posiadają również wejście Ethernet, więc można je podłączyć bezpośrednio do portu i uzyskać tym samym bardziej niezawodne połączenie. Obecnie większość polskich stacji radiowych - nie tylko ogólnopaństwowych, ale i lokalnych - ma możliwość słuchania ich przez Internet.

Zalety i wady radia internetowego

  • Zasięg. Radia internetowego możesz słuchać praktycznie wszędzie. Nieważne więc, czy przebywasz w Polsce, czy w Stanach Zjednoczonych - jeśli tylko masz możliwość połączenia się przez Wi-Fi, LTE, 3G czy 5G, polskiego radia możesz słuchać nawet na tunezyjskiej plaży.
  • Ilość stacji do wyboru. Jest ich naprawdę wiele, a biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że bez problemu możesz słuchać także brytyjskiego BBC czy nowojorskiego WNYC, możliwości jest mnóstwo.
  • Niezawodny sygnał. Chociaż zasięg radia DAB jest wyższy niż FM, nadal nie jest idealny. Niektórzy uważają, że niektóre pokoje w ich domu nie są w stanie uzyskać przyzwoitego sygnału DAB. To oczywiście problem, jeśli na przykład chcesz mieć radio z budzikiem, ale sygnał w sypialni jest słaby. Na szczęście radio internetowe umożliwia obejście tego problemu.
  • Dodatkowe funkcje. Wszystkie modele radioodbiorników internetowych oferują słuchanie stacji radiowych, to oczywiste. Jednak mogą posiadać także szereg innych funkcji, np. działać jako głośniki multiroom, tworząc tym samym ścieżkę dźwiękową w całym domu, czy też umożliwiać odtwarzanie muzyki z innych urządzeń (np. telefonu czy pendrive’a). Na niektórych modelach radioodbiorników możesz także odtwarzać muzykę z serwisów streamingowych (Tidal, Spotify).

Jak każda technologia, radio internetowe nie jest pozbawione również wad. Przede wszystkim, o czym było już wspomniane, opiera się na stałym sygnale Wi-Fi lub innym. Jeśli w Twoim domu są obszary, w których sygnał się nie rozciąga, naturalnie będziesz mieć problemy z dostrojeniem. Obejść ten problem można za pomocą routerom. Radio internetowe może również wykorzystać limit danych. Gdy jesteś w domu i korzystasz z łącza szerokopasmowego, nie będzie to dla Ciebie uciążliwe. Ale jeśli radia słuchasz w drodze, na telefonie, może to stanowić większy problem, zwłaszcza gdy nie masz możliwości połączyć się z publiczna siecią Wi-Fi.

Cena radioodbiornika internetowego

Modele radioodbiorników z obsługą Wi-Fi są zwykle droższe niż ich odpowiedniki tylko z DAB. To zrozumiałe - oferują o wiele więcej możliwości, więc i cena odpowiednio rośnie. Dodatkowo radio internetowe nadaje w znacznie wyższej jakości niż DAB, gdyż nie ma ograniczeń technicznych. Chociaż dostępnych jest kilka tańszych modeli (w okolicach 250 zł), warto zastanowić się, czy nie lepiej zainwestować w zestaw o dobrej jakości dźwięku. Najdroższe radioodbiorniki mogą przekraczać cenę 1000 zł.

Radio internetowe w samochodzie

Często podróżujesz lub po prostu chcesz posłuchać ulubionej stacji, która niekoniecznie nadaje w tradycyjny sposób? Jeśli Twój samochód posiada system Android Auto lub Apple Car Play, jest to jak najbardziej możliwe. Posiadacze starszych pojazdów, które nie są zaopatrzone w taką technologię, mogą wykorzystać tzw. transmiter FM i strumieniować przez niego radio z telefonu.

Radio podnosi się z klęczek

Można powiedzieć, że radio internetowe "uratowało" radio tradycyjne, które - chociaż wciąż obecne jeszcze w wielu polskich domach - bardzo często jest słuchane tylko przez osoby starsze. Młodzi coraz rzadziej włączają radio na falach FM. Najczęściej robią to w samochodzie, jednak dalekie podróże, ograniczenie nadawania FM czy rwący się sygnał, coraz częściej zastępowali muzyką z telefonu lub włączając np. platformę Spotify.

Obecnie duże stacje radiowe, m.in. RMF FM, Radio Zet czy Polskie Radio, umożliwiają słuchanie audycji online. Co ciekawe i dla niektórych będzie to wielkim plusem - ramówkę możesz słuchać na żywo lub też wybrać konkretne audycje i włączyć je w dowolnym momencie, chociażby przed pójściem spać czy do porannej kawy.

materiały promocyjne partnera
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | Spotify | online | samochód | mp3 | Audio
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy