Reklama

Raport OECD o (cyber)stanie świata

Opublikowano raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat cyberbezpieczeństwa w XXI wieku. Brytyjscy naukowcy - autorzy dokumentu - zbadali, w jaki sposób przestępczość wirtualna może wpływać na losy państw i świata . Czy w przyszłości komputery staną się takim samym orężem wojennym, jak broń, samoloty lub czołgi?

Peter Sommer i Ian Brown tworząc "Zmniejszanie systemowego zagrożenia cyberbezpieczeństwa", szukali odpowiedzi na pytanie o rolę systemów IT nie tyle w rozwoju ludzkości, ile w współczesnych konfliktach krajowych i międzynarodowych. Okazuje się, że pojedyncze ataki komputerowe nie grożą paraliżem poszczególnych państw, ale już ich właściwie skoordynowana kombinacja - owszem. "Szerokim echem odbiło się wykrycie w 2010 roku robaka Stuxnet. Ten samodzielnie rozprzestrzeniający się program komputerowy miał za zadanie szpiegować i przeprogramowywać instalacje przemysłowe, zawirusowując sterowniki PLC kontrolujące działanie fabryk, elektrowni itp. - Do tej pory nie wiadomo, kto wykorzystywał Stuxnet'a, ale pewne jest, że niebezpieczeństwo ponownych infekcji rośnie. Mimo to - co jednoznacznie wskazali autorzy raportu - cyberataki nie mają póki co globalnego wymiaru, jednak lokalnie potrafią wyrządzić duże szkody - komentuje Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy G Data Software.

Trzeba jednak pamiętać, że z czasem komputery będą coraz częściej wykorzystywane jako broń w starciach między państwami. - Wiąże się to przede wszystkim z postępem technologicznym, jak i z relatywnie niskim kosztem tego typu działań. Prowadzenie 'tradycyjnej' wojny to spore nakłady finansowe: sprzęt, armia - to wszystko kosztuje majątek. Cyberatak natomiast wymaga jedynie rozpoznania obiektów, umiejętności pisania kodu i podjęcia - nierzadko politycznej - decyzji. Dodatkowo krajom nie trudno jest ukryć prowadzenie badań nad wirtualnym napadem: prawie każdy narodowy departament rozwoju, zajmujący się obronnością, ma wiedzę na ten temat lub przynajmniej możliwość jej zdobycia - podsumowuje Nowatkowski.

Reklama

W reakcji na raport, rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii już zapowiedziały , że kwestie cyberbezpieczeństwa będą traktowane priorytetowo. "Zarówno USA jak i UK jakiś czas temu podjęły starania o uszczelnienie obrony przed atakami wirtualnymi. Na wyspach dobrze funkcjonuje Biuro Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Ochrony Informacji, a w Stanach ułożona nawet została ścieżka kariery i rozwoju dla specjalistów z tego właśnie zakresu. Polska ma jeszcze dużo do zrobienia, by zapobiec potencjalnym komputerowym atakom, chociaż możemy liczyć na pomoc Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), której jesteśmy członkiem. Trzeba także pochwalić się najnowszym, napawającym dumą i optymizmem, osiągnięciem naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, którzy stworzyli urządzenie do szyfrowania przesyłanych danych informatycznych, niemożliwych do odkodowania. - "Nawet gdyby połączyć wszystkie komputery w sieci i kazali im pracować tyle lat, ile istnieje wszechświat" - podsumowuje ekspert G Data Software.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy