Rosja zakazała używania waluty Bitcoin

Rosyjska Prokuratura Generalna zakazała stosowania kryptowaluty Bitcoin. Rosja nie jest pierwszym krajem, który zabronił korzystania z popularnego ostatnio w sieci środka płatniczego.

W oświadczeniu przesłanym przez rosyjską prokuraturę agencji Ruters możemy przeczytać m.in., że: "Systemy anonimowych płatności oraz walut internetowych, które zyskały ostatnio dużą popularność, w tym najbardziej znany Bitcoin, zastępują pieniądze i nie mogą być wykorzystywane przez osoby fizyczne i osoby prawne. Podmioty używające takich walut narażają się, nawet nieświadomie, na wciągnięcie do nielegalnej działalności, w tym do prania brudnych pieniędzy, a także finansowania terroryzmu". 

Rosyjskie władze zaznaczyły też, że jakiekolwiek wykorzystanie waluty Bitcoin będzie uważane za podejrzane. Nie oznacza to, że policja wkroczy do domu każdego, kto sporadycznie obraca Bitcoinami, ale osoby takie mogą znaleźć się pod obserwacją organów ścigania.

Reklama

Postawa taka wynika bezpośrednio z rosyjskich przepisów, które zakazują handlu substytutami pieniądza. Prawo stanowi, że oficjalną walutą Federacji Rosyjskiej jest rubel i wprowadzanie do obiegu innych jednostek monetarnych lub zamienników pieniądze jest nielegalne. 

Rosja nie jest jedynym krajem, który w ostatnim czasie zajął negatywne stanowisko wobec korzystania z waluty Bitcoin. Przed używaniem jej ostrzegały niedawno swoich obywateli także władze Chin i Kanady.

Więcej informacji o Bitcoin

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bitcoin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy