Rozpoczęła się budowa sieci przyszłości 5G w Łodzi. W projekcie uczestniczy Ericsson
Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że to Łódź będzie pierwszy polskim miastem, które będzie mogło poszczycić się posiadaniem sieci przyszłości 5G. Technologia jest już wdrażana.
Ministerstwo Cyfryzacji, władze miasta i firma Ericsson podpisały w poniedziałek list intencyjny, który mobilizuje wszystkich do rozpoczęcia prac nad wdrażaniem technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pierwsze testy sieci mają rozpocząć się w przyszłym roku, w 2020 roku ma być ona dostępna w całej Łodzi, a w 2025 roku w większości dużych polskich miast i na wszystkich głównych szlakach tranzytowych.
Podczas konferencji zapowiedziano także utworzenie specjalnego akceleratora o nazwie S5, który będzie wspierał młode firmy w ich budowie i pozyskiwaniu finansowania na realizację. Będzie to rozwinięcie już istniejącego programu Startup Spark, inkubującego startupy w regionie.
Władze chcą, aby w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, dzięki sieci 5G rozkwitały firmy na co dzień działające w świecie najnowszych technologii.
Chociaż upowszechnienie się tego standardu nastąpi na świecie dopiero za kilka lat, to jednak od kilku miesięcy trwają testy tej technologii w różnych krajach świata. Nie jest tajemnicą, że pionierami rozwoju są tutaj Chiny i USA. Jednak to w Finlandii i Estonii tydzień temu wystartowała komercyjna wersja tej usługi.
Tego wielkiego kroku dokonał operator o nazwie Elisa, który już nawet rozpoczął sprzedaż subskrypcji usługi dostępu do Internetu w standardzie 5G. Pierwsi klienci mogą już skorzystać z superszybkiego dostępu do globalnej sieci w fińskim Tampere i estońskim Talinie.
Rozpoczęła się budowa sieci przyszłości 5G w Łodzi. W projekcie uczestniczy Ericsson. Fot. Pexels.
W tej chwili sieć pracuje w częstotliwości 3,5 GHz i z prędkością 2,2 Gbps. Podczas oficjalnej prezentacji Anne Berner, fińska minister transportu i łączności odbyła wideokonferencję z Juhanem Partsem, estońskim ministrem gospodarki. Operator Elisa przygotowała technologię i wdrożyła ją z pomocą chińskiego giganta Huawei.
Technologia 5G nie ma być tylko nowym standardem szybszej komunikacji z całym światem, ale przede wszystkim dzięki niej ludzkość ma zacząć rozwijać się znacznie szybciej gospodarczo, od transportu i energii, po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.
5G odmieni życie zarówno firm, jak i zwykłych ludzi. Będzie oferowała ona bowiem prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do nawet 100 Gbps. Dla porównania, obecnie rozwijane technologie LTE pozwalają na dostęp do internetu z przepustowością do 600 Mbps.
W tej chwili sieci mogą obsługiwać jednocześnie ok. 5 miliardów użytkowników. Sieć 5G zniesie te granice, oferując dostęp do Internetu setkom miliardów użytkowników, w tym aplikacji, urządzeniom mobilnym i robotom.
Technologia ta pozwoli na szybką i bezpieczną wymianę informacji pomiędzy najróżniejszymi urządzeniami mobilnymi i Internetu Rzeczy. Uczyni nasze domy, samochody i całe życie bardziej nam przyjaznym, a nasze działania bardziej efektywnymi.
Źródło: GeekWeek.pl/Ministerstwo Cyfryzacji / Fot. Pexels