Sdbot.ftp ponownie najgroźniejszy

Laboratorium Panda Software przygotowało styczniowy ranking najczęściej występujących zagrożeń internetowych.

Na szczycie światowej listy wciąż utrzymuje się Sdbot.ftp, skrypt używany przez robaki z rodziny Sdbot do rozprzestrzeniania się za pośrednictwem FTP. Tuż za nim uplasował się trojan Torpig.A, który wykrada poufne dane z komputerów, takie jak hasła przechowywane przez usługi systemu Windows. Trojan ten najczęściej w styczniu atakował także polskich internautów.

Po raz pierwszy w Top Ten wirusów pojawił backdoor PcClient.DU, który umożliwia zdalną kontrolę i administrację zainfekowanym komputerem. Jak na razie polscy użytkownicy nie zdążyli go jeszcze poznać. W światowym rankingu wirusów wciąż obecny jest wszystkim dobrze znany weteran Netsky.P, który do rozprzestrzeniania się wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach Internet Explorer.

Reklama

Listę wirusów na świecie zamykają dwaj nowicjusze. Pierwszy z nich Nuwar.B wywołał sporo zamieszania na początku roku, rozprzestrzeniając się za pomocą fałszywych elektronicznych kartek świątecznych. Drugi - Bagle.HX - pobiera różne niebezpieczne pliki z Internetu, a dzięki cechom oprogramowania typu rootkit, łatwo ukrywa swoją obecność w zainfekowanym komputerze.

PG

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama