Serwisy randkowe to niewypał
Specjalny algorytm ułatwi poznanie idealnego partnera, którego na co dzień nie mamy czasu poszukiwać? Psychologowie mówią, że to niestety mało prawdopodobne.
W opracowaniu publikowanym w "Psychological Science in the Public Interest" czytamy, jakie były wyniki badań psychologów, którzy zbadali zjawisko łączenia w pary za pomocą stron internetowych. Uczeni wypowiadają się na ten temat sceptycznie. Największą przeszkodą jest niewielka ilość i rodzaj danych, jakimi dysponują serwisy randkowe. Kolor oczu oraz "interesuję się filmami, podróżami i fotografią" nie wystarczają do określenia, czy związek dwóch osób ma szanse przetrwać do grobowej deski.
Psychologowie przypominają, że by ocenić zgodność charakterów pozwalającą parze trwać razem w zgodzie wiele lat potrzebna jest analiza takich cech, jak zdolności komunikacyjne oraz zachowanie w stresujących sytuacjach. Chwileczkę, czy nie można tego zbadać za pomocą szczegółowych ankiet?
Eli Finkel, nadzorujący powstawanie opracowania profesor amerykańskiego Northwestern University, tłumaczy:
"Nie wykazano dotąd w sposób naukowy, że jakikolwiek stosowany przez serwisy randkowe algorytm kojarzenia par jest skuteczny. Jeśli tego rodzaju portale chcą przekonać, że stosowane przez nich metody znajdują naukowe potwierdzenie, muszą zweryfikować swoje działanie, stosując się do wymogów metodologii naukowej. Żaden serwis tego nie uczynił. Do tego nasze badania wskazują, że jest mało prawdopodobne, by jakikolwiek algorytm tego rodzaju działał skutecznie, nawet w teorii. Główną tego przyczyną są ograniczenia wynikające ze skąpych danych, na których opierają się stosowane algorytmy".
Drugie spostrzeżenie raportu dotyczy skutków zawierzenia serwisom przez użytkowników. Skupienie na "cechach produktu" prowadzi to tego, że wiele osób zamiast szukać miłości zaczyna się zachowywać, jakby wybrali się na zakupy.
Z pozytywnych konkluzji opracowania można przytoczyć obserwację, że dzięki serwisom randkowym wiele osób szybciej niż "w zwykłym życiu" poznaje wiele potencjalnych partnerów, zwiększając szanse na poznanie tej jedynej/tego jedynego. Co więcej, elektroniczne formy komunikacji (chat, email, itp.) dają całkiem niezłe pojęcie o danej osobie.
Zatem warto spróbować szczęścia, ale trzeba pozostać ostrożnym.