Sieć 6G już w kosmosie. Chiny wysłały pierwszego satelitę następcy 5G

Państwo Środka nie próżnuje. W kraju działa już ponad 600 tysięcy stacji bazowych sieci 5G, które łączą 150 milionów ludzi. Teraz nadszedł czas na tworzenie sieci 6G, która będzie 100 razy szybsza.

Sieć 6G już w kosmosie. Chiny wysłały pierwszego satelitę następcy 5G
Sieć 6G już w kosmosie. Chiny wysłały pierwszego satelitę następcy 5GGeekweek - import

Kilka dni temu na orbicie znalazł się satelita o nazwie Star Era-12. Został wyniesiony tam za pomocą rakiety Długi Marsz 6 z ośrodka kosmicznego Taiyuan. Za całym projektem stoją naukowcy z University of Electronic Science and Technology of China. Na pokładzie satelity znalazły się urządzenia testowe, które posłużą do przeprowadzenia pierwszych eksperymentów z siecią przyszłości.

Na razie technologia 6G to nieco odległa przyszłość, bo ma zostać wdrożona dopiero pod koniec lat 20., ale już teraz rząd i narodowe uniwersytety intensywnie pracują nad jej koncepcją. Ma być ona ponad 100 razy szybsza od sieci 5G, która wciąż nawet w 1/3 nie zbliżyła się do szczytu swoich możliwości.

Rząd planuje budowę kilku konstelacji kosmicznego Internetu. Prawdopodobnie system będzie obsługiwał sieć 5G i podstawy 6G, a w drugiej połowie dekady już 6G. Pierwsze systemy mają nosić robocze nazwy GW-A59 i GW-2. Dwie konstelacje mają składać się blisko z 13 tysięcy satelitów, ale możemy oczekiwać, że jeszcze w tej dekadzie w sumie na orbicie pojawi się nawet 50 tysięcy nowych urządzeń komunikacyjnych.

Budowa sieci 6G spotkała się już ze zdecydowanym sprzeciwem środowisk walczących o likwidację sieci 5G. Technologia 6G ma pracować na o wiele wyższych częstotliwościach, dlatego przeciwnicy jej budowy uważają, że będzie miała ona nie tylko o wiele bardziej degradujący wpływ na ludzi i organizmy żywe od 5G, ale również zaowocuje masowymi zgonami, gdy tylko zacznie działać.

Przeciwnicy wdrażania 5G i 6G oraz naukowcy zgłosili już swoje uwagi do Amerykańskiej Komisji Łączności (FCC), która ma przyjrzeć się bliżej sprawie budowy przez chiński rząd podstaw do nowej technologii globalnej komunikacji.

Źródło: GeekWeek.pl/CNSA / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas