Sieć bezpieczna jak w UOP

Jednym z najbardziej istotnych zadań UOP jest obecnie wspieranie krajów kandydujących do NATO w budowaniu infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo informacji - uważa Wayne S. Rychak, dyrektor Biura Bezpieczeństwa NATO.

Rychak spotkał się w poniedziałek z premierem Jerzym Buzkiem, szefową Kancelarii Prezydenta RP Jolantą Szymanek-Deresz oraz z szefem UOP Zbigniewem Nowkiem.

- Polska ma obecnie specyficzne zadania w NATO. Jednym z głównych jest wspieranie krajów kandydujących do NATO w budowie infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo teleinformatyczne.

Polska może tu podzielić się swoimi osiągnięciami i doświadczeniami z przeszłości - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Rychak.

"Ze względów bezpieczeństwa" nie chciał ujawnić szczegółów. Powiedział jedynie, że NATO "przygląda się bacznie" temu, czy w krajach aspirujących służby specjalne nie nadużywają swoich

uprawnień, na przykład do inwigilacji polityków. Rychak - który jako trzeci kolejny szef Biura Bezpieczeństwa NATO gościł w Polsce - określił poziom współpracy między UOP i NATO jako doskonały. - W kwestii bezpieczeństwa teleinformatycznego polskie służby pełnią rolę wiodącą - powiedział.

Nowek ujawnił, że w Polsce odbyła się niedawno konferencja Infoset, poświęcona bezpieczeństwu informacji NATO. Kto w niej uczestniczył, o czym dokładnie była mowa, jakie wyciągnięto wnioski i postanowienia - wszystko to jest tajemnicą. - Ale fakt wybrania Polski na miejsce konferencji ma swoją wymowę - mówił szef UOP.

Wayne S. Rychak ma 52 lata, szefem Biura Bezpieczeństwa NATO jest od listopada 2000 roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas