Studenci na pomoc światu - Imagine Cup

Studenci z całego świata, w tym także z Polski, zmierzą się ze sobą podczas największych igrzysk nowych technologii na świecie - Imagine Cup.

Dokładnie 370 studentów z 61 państw, paryski Luwr i emocje porównywalne do igrzysk olimpijskich - tak wyglądał zeszłoroczny finał Imagine Cup, cyklicznej imprezy organizowanej przez Microsoft, podczas której studenci z całego świata pokazują przygotowane przez siebie programy, gadżety oraz rozwiązują skomplikowane zagadki informatyczne. - Imagine Cup bardzo przypomina mistrzostwa świata w piłce nożnej - podsumował konkurs Jean-Philippe Courtois, prezes Microsoft International. Różnica jednak polega na tym, że w Imagine Cup zamiast kondycji fizycznej liczy się kreatywność oraz inteligencja.

Reklama

Polacy w Paryżu

W zeszłym roku spośród 200 tys. studentów z ponad 100 krajów wyłoniono grupkę najlepszych z najlepszych. W tym roku liczba studentów bez wątpienia ulegnie zwiększeniu. Na światowe finały w 2008 pojechało 15 polskich studentów i trzech opiekunów (mentorów) drużyn ze szkół wyższych. Jak nam poszło?

Zespół Aero@Put z Politechniki Poznańskiej zdobył trzecie miejsce w prestiżowej kategorii projektowanie systemów wbudowanych, prezentując automatycznie działający mini-helikopter Ecopteron stworzony z myślą wykorzystaniu przez rolników do mierzenia poziomu zanieczyszczeń na danym terenie. Polakom udało się także zdobyć trzecie miejsce w kategorii interoperacyjność w projektowaniu oprogramowania - ta sztuka udała się zespołowi Together z Politechniki Poznańskiej. Ponadto polskie uczelnie reprezentował także zespół Demoscene Spririt z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (kategoria projektowanie oprogramowania) oraz w Radosław Czyż z Politechniki Poznańskiej w kategorii algorytmy.

Tak mocna reprezentacja z Poznania nie była zaskoczeniem. Nieoficjalnie mówi się, że rektorzy poznańskich uczelni konkurują w liczbie wysłanych na Imagine Cup studentów. Wszystko jednak ma wymiar czysto sportowy. - Finał w Paryżu był chyba najtrudniejszy z dotychczasowych, a poziom prezentowanych rozwiązań bardzo wysoki - powiedział Tadeusz Golonka, jeden z międzynarodowych sędziów oceniających prezentacje studentów. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku poprzeczka zostanie postawiona jeszcze wyżej.

Walka o Egipt

Tegoroczny motyw przewodni konkursu Imagine Cup brzmi: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości". Oznacza to, że wszystkie projekty studentów będą musiały wiązać się właśnie z tą tematyką ukonstytuowaną w Milenijnych Celach Rozwoju autorstwa ONZ.

Uczestnicy będą rywalizować ze sobą w dziewięciu różnych kategoriach. Część eliminacji w już została zakończona, nadal jednak (do 1 kwietnia) można walczyć o finał w kategoriach Robotyka i Algorytmy, Fotografia, Film krótkometrażowy oraz Design.





Dodatkowo, studenci chcący zgłaszać swoje projekty mogą starać się o dodatkowe wyróżnienia:

Accessibility - termin do 31 marca

Parallel Computing - termin do 20 maja

Design for Development - termin do 15 marca

MultiPoint Education - termin do 20 maja

Interoperability - termin do 20 maja

Na chwilę obecną do walki stanęło ponad 3000 studentów z Polski, ale - jak powiedział nam Piotr Kramek - Imagine Cup Program Manager - "niektóre kategorie są jeszcze otwarte, więc możliwe, że niedługo przekroczymy liczbę 3500 studentów". Wyzwanie znowu podjął zespół Demoscene Spirit, na arenę prawdopodobnie wróci także Przemysław Dębiak, laureat kategorii Algorytmy.

Więcej o kategoriach Imagine Cup 2009 w materiałach wideo!

Co ważne, studenci chcący wystartować w więcej niż jednej kategorii mogą to zrobić bez problemu.

WSZYSTKIE INFORMACJE DOTYCZĄCE KONKURSU MOŻNA ZNALEŹĆ NA STRONIE

http://www.microsoft.com/poland/edukacja/imaginecup

Warto podjąć wyzwanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | finał | studenci | Imagine | "Imagine"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy