Reklama

Ten operator oferuje najszybszą sieć 5G w Polsce

Specjaliści z Notel Poland postanowili sprawdzić, jak wygląda budowa sieci przyszłości 5G w Polsce i jakie realne transfery można uzyskać w poszczególnych miastach u najróżniejszych operatorów.

Specjaliści z Notel Poland postanowili sprawdzić, jak wygląda budowa sieci przyszłości 5G w Polsce i jakie realne transfery można uzyskać w poszczególnych miastach u najróżniejszych operatorów.
Plus oferuje najszybszy dostęp do sieci 5G w Polsce /123RF/PICSEL

Raport pokazuje, że budowa sieci 5G w naszym kraju postępuje bardzo szybko, ale prędkość połączeń w jej ramach pozostawia wiele do życzenia. Badanie zostało przeprowadzone w 23 najbardziej uczęszczanych lokalizacjach w Szczecinie i Poznaniu. W testach używano smartfona Xiaomi Mi 11 z wbudowanym modułem 5G. Trzeba tutaj mocno podkreślić, że to urządzenie obsługuje wszystkie częstotliwości 5G rozwijane w Polsce.

Na liście miejsc testowych w Szczecinie pojawiły się takie lokalizacje jak: Stadion Miejski im. Floriana Krygiera, Turzyn, Plac Jasne Błonia, Netto Arena, Ikea, Holiday Park, Galeria Gryf, Dzielnica Przemysłowa, Dworzec Centralny oraz Centrum Handlowe Ster. Tymczasem w Poznaniu było to: Centrum Handlowe Mrągowska, Decathlon, poznański AWF, Dworzec Poznań Główny, Factory, Jezioro Maltańskie, M1, Port Lotniczy, Stadion przy ulicy Bułgarskiej, Stary Rynek, Szpital Medica Celsus, Termy Maltańskie, Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej, Urząd Miasta i Urząd Stanu Cywilnego.

Reklama

Plus najlepszy w Polsce w rozwoju sieci 5G

Okazuje się, że zarówno w Szczecinie, jak i Poznaniu, najwyższe transfery połączeń 5G oferował operator Plus. W pierwszym mieście było to średnio 300 Mb/s, a w drugim 232 Mb/s. W obu miastach na drugiej pozycji znalazł się T-Mobile ze średnią prędkością na poziomie 195,9 Mb/s i 142 Mb/s. Na trzecim miejscu w Szczecinie znalazł się Play (98,8 Mb/s), a w Poznaniu na czwartej (77,3 Mb/s). Co ciekawe, Orange nie ma sieci 5G w Szczecinie, a w Poznaniu w testach oferował 121,3 Mb/s.

Specjaliści z Novatel poinformowali w swoim raporcie, że Plus jako jedyny operator przeprowadził testy 5G w 99-procentach wszystkich lokalizacji. Na drugim miejscu znalazł się T-Mobile, który w Poznaniu osiągnął wynik na poziomie 65 procent, a w Szczecinie do 30 procent. Tymczasem Play, i Orange w obu miastach nie przekroczyły 30 procent.

Plus podał, że w zasięgu jego superszybkiej sieci 5G znajduje się już 19 milionów mieszkańców kraju. Plus testuje komercyjnie także 5G typu SA (standalone), czyli sieć niezależną od infrastruktury LTE. Takie zmiany powinny dać nam poczucie korzystania z nowego standardu, w tym niskie opóźnienia i stabilność transferu. W naszym kraju Orange, Play i T-Mobile używają pasma 2100 MHz, natomiast Plus pasma 2600 MHz.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy