Reklama

Top 5 sklepów internetowych - co mówią rankingi?

Opracowaliśmy zestawienie najlepszych polskich sklepów internetowych w pięciu różnych kategoriach: komputery, motoryzacja, książki, uroda i odzież. Lista Top 5 sklepów internetowych została opracowana na podstawie kilku niezależnych rankingów.

Co drugi z nas, polskich użytkowników sieci, robił zakupy przynajmniej w jednym sklepie internetowym - wynika z tegorocznych danych ReportLinker. Pozostali zwykle boją się, że przesyłka nie przyjdzie, e-sklep zniknie z rynku lub ktoś przechwyci numer ich karty kredytowej. Tymczasem w Polsce istnieją wirtualne sklepy, które z powodzeniem działają nawet od kilkunastu lat i obsługują klientów lepiej niż niejedna tradycyjna placówka. Co więcej, klienci markowych e-sklepów mają więcej praw niż kupujący w super i hipermarketach. W wyborze najlepszych placówek pomagają rankingi, które od dawna prowadzone są przez media, a od pewnego czasu także przez porównywarki cen.

Reklama

Autorzy najnowszych rankingów, z których korzystaliśmy na potrzeby Top 5 sklepów internetowych, brali pod uwagę nie tylko funkcjonalność e-sklepów czy sposób prezentacji oferty, ale także informacje kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa: realizację reklamacji, niezbędne informacje kontaktowe, szybkość reakcji na pytania klientów etc. Uważna lektura raportów pozwala na określenie liderów w poszczególnych segmentach rynku, ale przede wszystkim daje odpowiedź na pytanie: z kim e-zakupy będą bezpieczne nawet w razie problemów z działaniem sprzętu czy błędami spedytora? Warto podkreślić, że dwa z pięciu prezentowanych podmiotów należą do spółek notowanych na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Tym samym ich klienci mogą poznać szereg szczegółowych informacji na temat historii, kondycji i planów swoich dostawców.

Komputery - wirtualne doradztwo

Trzy najnowsze rankingi, które mogą być użyteczne dla kupujących komputery w sieci, to lista najlepszych e-sklepów według Money.pl i "Wprost" (z listopada 2010), zestawienie opracowane przez Ceneo.pl i Bankier.pl (październik 2010) oraz "Wielki test sklepów internetowych PC World" (luty 2010). We wszystkich przypadkach liderem wśród dostawców sprzętu komputerowego okazał się Komputronik.pl,. Sklepy internetowe z branży IT w wielu rankingach wypadają bardzo dobrze zwłaszcza pod względem wyglądu i funkcjonalności. E-sklep zbiera dobre oceny między innymi za aktualne informacje dla klientów, którzy lubią polowanie na okazje. Od niedawna klienci tego e-sklepu mogą korzystać z usług wirtualnego doradcy Artura, który na witrynie http://doradca.komputronik.pl pokazuje m.in. różnice pomiędzy różnymi typami telewizorów, pomaga w odpowiednim doborze komputera czy nawigacji i stara się przybliżyć użytkownikom elektroniki te kwestie technologiczne, które mogą sprawiać kłopot w dobie coraz szybszego rozwoju rynku.

Oponeo.pl - montaż opon w realu

Klienci, którzy kupią nowy komplet "kapci" do auta w Oponeo.pl, nie muszą zastanawiać się, gdzie je pomieścić po odbiorze od kuriera. Mogą od razu podjechać do jednego z warsztatów, gdzie opony będą na nich czekały i gdzie będą mogli liczyć na profesjonalną wymianę modeli letnich na zimowe (bądź odwrotnie). Sklep wyróżnia się między innymi obszernym działem fachowych artykułów z poradami dla kierowców, którzy chcieliby świadomie dobierać i użytkować swoje opony. Wrażenie robi ponad 40 000 niezależnych opinii kierowców na temat używanych przez nich wariantów letnich, zimowych i całorocznych. Ewenementem na polskim rynku sklepów internetowych jest giełda ogłoszeń drobnych typu: kupię-sprzedam, która "wisi" na stronie głównej Oponeo.pl.

Jakby na to nie patrzeć, pod bokiem i czujnym okiem e-sklepu kwitnie w najlepsze działalność wobec niego konkurencyjna. Z drugiej strony, można założyć, że użytkownicy giełdy ogłoszeń drobnych nie omieszkają zapoznać się także z ofertą Oponeo.pl.

Merlin.pl - jeszcze nie Empik

Tej księgarni nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Miłośnicy książek korzystają z jego oferty od kwietnia 1999 roku. Planowane w przyszłym roku połączenie z Empik.com może jednak wiele zmienić. Wszystko zależy od tego, czy władze Empiku zdecydują się pozostawić markę Merlin.pl na rynku, czy też zaczną sprzedaż książek i multimediów pod wspólnym szyldem Empik.com. Biorąc pod uwagę wyniki rankingów, warto byłoby pozostawić "starego, dobrego" Merlina w spokoju. Księgarnia działa wyjątkowo nowocześnie. Zapewnia możliwość czatu on-line z konsultantem, daje szereg korzyści dla członków Klubu Merlina i pozwala na stworzenie Listy życzeń. Każdy użytkownik może opracować i wysłać do księgarni listę prezentów, które chciałby otrzymać. Takie zestawienie zostanie następnie udostępnione jego najbliższym. Dzięki temu nie internauta będzie musiał się obawiać, że dostanie nietrafiony prezent. Pomysł równie prosty, co ciekawy.

Perfumeria.pl - dekada ładnych zapachów

Miłośnicy ładnych zapachów korzystają z usług tej wirtualnej drogerii już od 10 lat. W tym czasie e-sklep zrealizował ponad 200 000 zamówień. Od lutego 2009 roku poddawany jest surowej ocenie klientów w ramach programu "Zaufane opinie" Ceneo.pl. Okazało się, że zebrał najlepsze opinie w kategorii "Zdrowie i uroda" według raportu "Zaufanie jako podstawa w e-commerce". Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że Perfumeria.pl wyróżnia się przejrzystymi informacjami o kosztach przesyłek, wieloma możliwościami kontaktu oraz informacjami o statystykach sklepu. Klienci e-sklepu mogą wybierać spośród około 3 tysięcy produktów. Każdy chętny może zamówić newsletter z nowościami i aktualnymi promocjami. Fani drogerii mogą gromadzić się na Facebooku, gdzie Perfumeria.pl informuje o nowych produktach, a także umieszcza notki z firmowego blogu.

Centersport.pl - moda na sieć

Równie długo funkcjonuje sklep ze sportową odzieżą i obuwiem Centersport.pl, który został najlepiej oceniony w rankingu Opineo.pl i Okazje.info (kategoria "Odzież i obuwie). W zestawieniu brano pod uwagę: szybkość realizacji zamówienia, poziom obsługi klienta, jakość zapakowania przesyłki oraz wystawione przez klientów opinie "sklep godny polecenia". Centersport.pl wypadł dobrze nie tylko ze względu na wyżej wymienione kategorie. Na plus zasługuje także obszerny dział nazwany Centrum pomocy, który jest szczególnie przydatny klientom tego właśnie e-sklepu ze względu na rodzaj asortymentu.

Odzież i obuwie to produkty, które przed podjęciem decyzji o zakupie warto byłoby choć raz mieć na sobie. Oczywiście w sieci to niemożliwe. Dlatego dobrze wiedzieć, że (o czym informuje Centrum pomocy) Centersport.pl zapewnia bezpłatną wymianę nieprawidłowego rozmiaru na ten właściwy. Oczywiście każde zamówienie można zwrócić w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Na uwagę zasługuje również blog firmowy, który zawiera między innymi porady jak konserwować obuwie, w jaki sposób czyścić tekstylia i omawia najnowsze trendy w modzie. Należy pochwalić też wirtualne bony, które są dobrym pomysłem na prezent - zwłaszcza przed zbliżającymi się Świętami. Bony Centersport.pl można wymienić na każdy produkt, który znajduje się w ofercie tego sklepu internetowego.

Najlepsze e-sklepy w Polsce według rankingów 2009/2010

Komputronik.pl - oferuje ponad 20 000 produktów, przede wszystkim sprzęt komputerowy, AGD oraz elektronikę użytkową. Prawdopodobnie najstarszy działający do dzisiaj polski sklep internetowy. Rozpoczął działalność w styczniu 1998 r. Należy do spółki giełdowej Komputronik SA.

Oponeo.pl - dostawca opon dla klientów detalicznych oraz firm. Rozpoczął działalność w październiku 2000 r. Należy do spółki giełdowej Oponeo.pl SA.

Merlin.pl - zajmuje się sprzedażą książek i multimediów. Rozpoczął działalność w 1998 r. jako najstarsza polska e-księgarnia. Należy do spółki Merlin.pl S.A.

Perfumeria.pl - oferuje ponad 3000 perfum i kosmetyków. Rozpoczął działalność w 2000 r. Należy do firmy Perfumeria.pl sc.

Centersport.pl - w ofercie e-sklepu znajduje się odzież i obuwie sportowe. Rozpoczął działalność w 2000 r. Należy do firmy Sport Styl Anna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy